Egy friss tanulmány szerint a dohányzás még súlyosabban csökkenti a várható élettartamot, mint azt korábban feltételezték. A University College London kutatói arra a megállapításra jutottak, hogy
egyetlen cigaretta átlagosan 20 perccel rövidíti meg egy ember életét.
Az elemzés részletesen bemutatja, milyen hatással van a dohányzás az élettartamra.
- Egy napi 10 szál cigarettát elszívó dohányos, ha január 1-jén leszokik, már január 8-ig egy teljes napnyi életveszteséget előzhet meg.
- Ha február 5-ig kitart, egy héttel,
- ha augusztus 5-ig, akkor egy teljes hónappal növelheti várható élettartamát.
- Az év végére pedig akár 50 napnyi életveszteséget is elkerülhet.
Dr. Sarah Jackson, a UCL alkohol- és dohánykutató csoportjának vezető kutatója hangsúlyozta:
Az emberek általában tudják, hogy a dohányzás káros, de hajlamosak alábecsülni, hogy mennyire. Átlagosan azok a dohányosok, akik nem szoknak le, körülbelül egy évtizedet veszítenek az életükből.
Jackson rámutatott arra is, hogy a dohányzás nem csupán az élet végén rövidíti meg az egészségtelen időszakot.
Elsősorban az élet közepén lévő, viszonylag egészséges éveket emészti fel, és előrehozza a betegség kialakulását. Ez azt jelenti, hogy egy 60 éves dohányosnak jellemzően olyan az egészségügyi profilja, mint egy 70 éves nemdohányzónak.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy a dohányosoknak teljesen le kell szokniuk a dohányzásról az egészségügyi előnyök teljes érvényesüléséhez. Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy
nincs biztonságos dohányzási szint: a szívbetegség és a stroke kockázata csak körülbelül 50%-kal alacsonyabb azoknál, akik napi egy cigarettát szívnak el, mint azoknál, akik napi 20-at.
Címlapkép forrása: Shutterstock