A bejelentett katonai segély két részből áll: 1,25 milliárd dollár értékű felszerelést az amerikai készletekből hívnak le, míg 1,22 milliárd dollár az Ukrajna Biztonsági Támogatási Kezdeményezés (USAI) keretében érkezik.
Ez utóbbi program keretében a felszereléseket a hadiipartól vagy partnerektől szerzik be, ami azt jelenti, hogy a szállítás akár hónapokig vagy évekig is eltarthat.
Biden elnök hangsúlyozta a támogatás fontosságát: "Az Egyesült Államok a hivatali időm hátralévő részében is fáradhatatlanul azon fog dolgozni, hogy megerősítse Ukrajna pozícióját ebben a háborúban." Az új támogatás azonnali képességek beáramlását biztosítja Ukrajnának, beleértve a légvédelmi, tüzérségi és más kritikus fontosságú fegyverrendszereket.
Janet Yellen pénzügyminiszter kiemelte a gazdasági támogatás jelentőségét. Az új, 3,4 milliárd dolláros költségvetési segítség révén az Ukrajnának nyújtott amerikai támogatás összege valamivel több mint 30 milliárd dollárra emelkedett az invázió kezdete óta. E pénzek nagy részét az ukrán kormány működésének fenntartására fordítják, beleértve a tanárok és más állami alkalmazottak fizetését.
Yellen hangsúlyozta: "Ukrajna sikere Amerika alapvető nemzeti érdeke." Ígéretet tett arra, hogy továbbra is nyomást gyakorolnak Moszkvára szankciókkal, és segítenek abban, hogy Ukrajna helyzetbe kerüljön az igazságos béke eléréséhez.
A jövőbeli támogatások kérdése azonban bizonytalan. Donald Trump megválasztott elnök, aki január 20-án váltja Bident, korábban megkérdőjelezte az amerikai szerepvállalás mértékét a konfliktusban. Néhány republikánus képviselő szintén szkeptikus a további segélyek küldésével kapcsolatban.
A Pentagon adatai szerint Washington eddig mintegy 61,4 milliárd dolláros biztonsági támogatást nyújtott Kijevnek a háború kezdete óta. Az új csomag részeként a védelmi minisztérium jelenleg több százezer tüzérségi lövedéket, több ezer rakétát és több száz páncélozott járművet szállít Ukrajnának.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images