Al-Sharaa az Al Arabija szaúdi állami műsorszolgáltatónak adott interjújában kifejtette, hogy körülbelül egy évbe telhet, amíg a szíriaiak jelentős változásokat tapasztalhatnak az országban. A nyilatkozat időzítése nem véletlen, hiszen az új damaszkuszi kormány igyekszik megnyugtatni szomszédait, hogy eltávolodott korábbi iszlamista militáns gyökereitől.
A HTS villámhadjárata véget vetett a 13 éve tartó polgárháborúnak, ám számos kérdést hagyott maga után a soknemzetiségű ország jövőjével kapcsolatban. Szíriában több külföldi államnak, köztük Törökországnak és Oroszországnak is erős, potenciálisan egymással versengő érdekei vannak.
Bár a nyugati hatalmak nagyrészt üdvözölték az Aszad-rezsim bukását, továbbra is bizonytalan, hogy a HTS szigorú iszlám uralmat vezet-e be, vagy a demokrácia felé mozdul el.
Al-Sharaa kijelentette, hogy a korábban Al-Núszra Front néven ismert csoportot egy nemzeti párbeszédről szóló konferencián fogják feloszlatni.
A HTS, amely egykor az Iszlám Állammal és az al-Kaidával állt kapcsolatban, azóta mindkét szervezetet megtagadta, és igyekszik magát mérsékelt erőként újrapozícionálni. A csoport többször is ígéretet tett a kisebbségi csoportok védelmére, melyek attól tartanak, hogy az új vezetés iszlamista kormányzást vezetne be.
Al-Sharaa reményét fejezte ki, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kormánya feloldja a Szíriára kivetett szankciókat. Magas rangú amerikai diplomaták, akik nemrég Damaszkuszban jártak, pragmatikusnak találták al-Sharaát, és Washington úgy döntött, hogy eltörli a HTS-vezér fejére kitűzött 10 millió dolláros vérdíjat.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: Rami Alsayed/NurPhoto via Getty Images