Oroszország újabb ukrán területeket szerzett
Oroszország újabb két kelet-ukrajnai falut foglalt el - írja a Sky News az orosz védelmi minisztériumra hivatkozva.
Több orosz városba felfüggesztette járatait az azerbajdzsáni légitársaság
Az Azerbaijan Airlines (AZAL) pénteken bejelentette, hogy felfüggeszti járatait több orosz városba, amíg be nem fejeződik a légitársaság Embraer 190-es repülőgépe december 25-i kazahsztáni lezuhanásával kapcsolatos vizsgálat.
Azeri repülőgép-szerencsétlenség: megszólaltak a túlélők
Az Azerbaijan Airlines Kazahsztánban lezuhant repülőgépének túlélői megrázó részleteket osztottak meg a katasztrófáról. A szemtanúk beszámolói szerint legalább egy hangos robbanás előzte meg a gép lezuhanását, ami új megvilágításba helyezi a baleset körülményeit.
Belehalt sérüléseibe az ukrán hadsereg fogságába esett észak-koreai katona
Belehalt sérüléseibe az ukrán hadsereg fogságába esett sebesült észak-koreai katona - közölte a dél-koreai hírszerző szolgálat pénteken.
A Yonhap dél-koreai hírügynökség által idézett közlemény szerint "egy szövetséges hírszerző ügynökség megerősítette, hogy a december 26-án élve elfogott észak-koreai katona belehalt súlyos sérüléseibe."
Észak-Korea katonák ezreit telepítette az orosz hadsereg megerősítésére egyebek között a kurszki határrégióba, ahol Ukrajna augusztusban meglepetésszerű támadást hajtott végre.
Egy dél-koreai hírszerzési forrás az AFP-nek az mondta, hogy nem ismert a hely, ahol elfogták az észak-koreai katonát.
December 23-án Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arról számolt be, hogy már 3 ezer észak-koreai katona vesztette életét vagy sebesült meg orosz oldalon harcolva Ukrajna ellen. A dél-koreai hírszerző szolgálat addig ezerre tette az elhunyt vagy megsebesült észak-koreai katonák számát.
(MTI)
Szlovákia hajlandó az orosz-ukrán tárgyalások házigazdája lenni
Robert Fico szlovák miniszterelnök moszkvai látogatásán kifejezte készségét arra, hogy hazája az orosz-ukrán tárgyalások helyszínéül szolgáljon - közölte csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz elnök hozzátéve, hogy Moszkva nem ellenzi ezt a felvetést.
Jóváhagyta az ország új védelmi stratégiáját Moldova
A moldovai parlament jóváhagyta az ország új, tízéves védelmi stratégiáját, amely az Európai Unióhoz való csatlakozási törekvések részeként a védelmi kiadások növelését irányozza elő. A dokumentum elfogadása megosztotta a törvényhozókat, miközben az ország továbbra is semleges státuszát hangsúlyozza.
Az ország az Európai Unió tagjelöltje, és 2030-ra tűzte ki a csatlakozás céldátumát. Ugyanakkor a NATO-hoz való csatlakozást nem fontolgatja, mivel az ország semleges státuszát az alkotmány rögzíti. Az oroszbarát ellenzék kritizálta a dokumentumot. Adrian Albu, a Szocialista Párt képviselője megkérdőjelezte annak hatékonyságát.
A stratégia elfogadása az Oroszország 2022. februári ukrajnai inváziója által kiváltott feszültségek közepette történt. Az invázió óta drónok darabjai hullottak Moldova területére, és ukrán célpontokra irányuló rakéták haladtak át az ország légterén.
Maia Sandu nyugatbarát elnök, akit nemrég választottak újra második ciklusára, korábban azzal vádolta Oroszországot, hogy megpróbálja megbuktatni kormányát. Az új védelmi stratégia külön kiemeli az ukrajnai konfliktus esetleges terjedésének kockázatait, különös tekintettel a Moldova határához közeli térségére.
(Reuters)
ORFK: ennyien érkeztek Ukrajnából csütörtökön
Magyarország területére 2024. december 26-án 0 óra és 24 óra között az ukrán-magyar határszakaszon 4179 fő lépett be. A román-magyar határszakaszon belépők közül 4428 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság.
A beléptetettek közül a rendőrség 26 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.
(MTI)
Moszkva fontolóra veszi a nukleáris tesztelés újraindítását
Szergej Rjabkov fegyverzetellenőrzésért felelős orosz külügyminiszter-helyettes a Kommerszant című lapnak adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a jelenlegi nemzetközi helyzet rendkívül feszült, és az amerikai politika számos területen ellenséges Oroszországgal szemben.
A diplomata kiemelte, hogy Oroszország biztonsága érdekében minden lehetséges lépést fontolóra vesz, beleértve a nukleáris tesztelés újraindítását is. Ez a kijelentés válasz lehet Trump korábbi elnöksége alatt felmerült tervekre, miszerint az Egyesült Államok 1992 óta először végezhetne atomkísérletet.
Fontos megjegyezni, hogy a posztszovjet Oroszország eddig nem hajtott végre nukleáris tesztet. Az utolsó szovjet kísérletre 1990-ben került sor. Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban már jelezte, hogy országuk fontolóra venné egy nukleáris fegyver tesztelését, amennyiben az Egyesült Államok ilyen lépésre szánná el magát.
A Fegyverzetellenőrzési Szövetség adatai szerint a Szovjetunió 1991-es összeomlása óta csak néhány ország végzett nukleáris fegyvertesztet. Az Egyesült Államok utoljára 1992-ben, Kína és Franciaország 1996-ban, India és Pakisztán 1998-ban, míg Észak-Korea 2017-ben hajtott végre ilyen kísérletet.
(Reuters)