A fegyverekért és lőszerekért cserébe Phenjan készpénzt és olajat kap Moszkvától, de a Nyugat attól tart, hogy nukleáris technológiát is szerezhet, illetve hogy Oroszország katonailag támogatná Észak-Koreát, ha újra háború törne ki a Koreai-félszigeten.
Andrij Kovalenko, aki az orosz dezinformáció elleni küzdelemmel megbízott ukrán kormányzati egységet vezeti, elmondta, hogy az Oroszország által Ukrajnában használt tüzérségi és aknavető lövedékek 60 százaléka jelenleg Észak-Koreából származik.
Az észak-koreai lőszerek tartják az orosz védelmet
– mondta.
Ukrán tisztviselők szerint az észak-koreai rakéták teszik ki az Oroszország által idén Ukrajnára kilőtt ballisztikus rakéták közel egyharmadát.
Washingtoni és szöuli tisztviselők szerint Észak-Korea mintegy 20 000 konténernyi lőszert szállított Oroszországba, a gyengébb minőségű lőszerektől kezdve a 122 mm-es és 152 mm-es tüzérségi lövedékekig és az újabb Hvaszong-11 osztályú ballisztikus rakétákig. Ukrán tisztviselők szerint a szállítás több mint ötmillió tüzérségi lövedéket és több tucat rakétát, köztük több mint 100 darab Hvaszong-11 osztályú rakétát jelentett.
Lehet, hogy pontatlanok, de a hatótávolságuk lenyűgöző. Ez fenyegetést jelent a városainkra nézve
– mondta egy magas rangú ukrán hírszerzési tisztviselő az Oroszországnak biztosított észak-koreai rakétákról.
Most már nem csak a régi készleteit adja át Észak-Korea, hanem például 240 mm-es rakéta-sorozatvetőket is, melyek új vezérlő és ellenőrző rendszerekkel vannak felszerelve.
Dél-koreai és amerikai tisztviselők szerint
Észak-Koreában jelenleg mintegy 200 lőszergyár működik teljes kapacitással, a legyártott hadianyag nagy része pedig Oroszországba megy.
A műholdfelvételek szerint bővül a rövid hatótávolságú ballisztikus rakétákat gyártó rakétagyártó komplexum is. A Hvaszong-11 osztályú rakétákat egy Észak-Korea keleti partvidékén található üzemben gyártják. Úgy tűnik, hogy gyorsan halad az új építkezés, beleértve egy új épületet is, amelynek célja nyilvánvalóan a gyár rakodási műveleteinek elrejtése.
Kim Dzsongun észak-koreai diktátor többször is meglátogatta a gyárat, amelynek során elrendelte a taktikai rakéták tömeggyártását.
Egy katonai szakértő szerint az észak-koreai gyárak hónapok alatt képesek új Hvaszong rakétákat gyártani a megrendelők igényei alapján.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images