Guido Crosetto, az olasz védelmi miniszter szerint Oroszország felszereléseket telepít át a szíriai Tartúsz városából Líbiába, ez egyértelműen jelzi, hogy itt akarják kiépíteni az új regionális katonai központot.
Ez nem jó dolog. Az orosz hajók és tengeralattjárók a Földközi-tengeren mindig aggodalomra adnak okot, és még inkább, ha 1000 kilométer helyett két lépésre vannak tőlünk
– mondta a tárcavezető. Arról azonban egyelőre nem beszélt, hogy Róma milyen lépéseket tervez tenni az országgal szemben.
Bassár el-Aszad rendszerének bukása 2024 december elején nehéz helyzetbe sodorta Moszkvát, mivel a szövetségese elmenekülésével éppen azok az iszlamista csoportok kerültek hatalomba, akik ellen Moszkva korábban harcolt a térségben. A változás miatt veszélybe került a tartúszi hadikikötő és a Hmeimim légitámaszpont az országban, bár elvileg zajlanak a megbeszélések Moszkva és Damaszkusz között a maradásukról. A műholdfelvételek viszont azt bizonyítják, hogy az oroszok nem bíznak Szíria új vezetőiben, ezért megkezdték a katonai bázisok kiürítését. A jelek szerint a hadihajók most a líbiai Tobrukba tartanak, hogy Moszkva másik szövetségese, Halifa Haftár tábornok a vezető.
A mostani események azt a következtetést engedik meg, hogy
Vlagyimir Putyin nem akarja elveszíteni az afrikai befolyását, miközben a szíriai jelenlét sem tűnik megkerülhetetlennek.
Líbia megfelelő alternatíva lehet a Kreml számára, mivel a korábbi katonai jelenlét miatt már van beágyazottságuk az országban. Érdekes lehet viszont a Nyugat reakciója, mivel Haftár tábornok eddig amolyan megtűrt szereplőnek számított, viszont, ha tényleg orosz hadikikötőt enged létrehozni az általa őrzött területen, akkor ez könnyen megváltozhat. Harmadik jelentős szereplő még Törökország lehet, mivel Ankara szintén fontos hatalmi tényezőnek számít az országban. Elképzelhetetlennek tűnik, hogy a törökök kimaradtak volna a megbeszélésekből, vélhetően Moszkva először velük kötött megállapodást.
Címlapkép forrása: Contributor/Getty Images