2021-ben puccsot hajtott végre a szudáni hadsereg Abdel-Fattáh al-Burháni tábornokkal az élen, és katonai diktatúrát vezetett be. 2023. április 15-én azonban al-Burháni korábbi szövetségese, Mohamed Hamdán Dagalo, valamint félkatonai alakulata, az RSF fellázadt, és ezzel polgárháború tört ki az országban. Az RSF azóta elfoglalta a fővárost, Kartúmot, valamint Szudán középső és nyugati régióinak nagy részét, beleértve Dárfúrt.
A nemzetközileg elismert kormány a Vörös-tenger partján található Port Szudánba tette át székhelyét.
Civil politikusok és katonai vezetők nemrég megállapodtak egy „békekormány” létrehozásában.
Állításuk szerint a kormányt civilek vezetik, független az RSF-től, és a Port Szudánban székelő kormány helyére akarnak lépni, amely állításuk szerint elnyújtja a háborút.
Három forrás a Reutersnek azt mondta, az RSF együtt dolghozik a civil politikusokkal a kormány létrehozásában. A félkatonai szervezet tagadta, hogy kapcsolatban állna a tervezett kormánnyal, és azt állítja, csak együttműködne velük, nem ellenőrizné azt.
Mi az RSF-ben csak a katonai és biztonsági szerepet fogjuk ellátni, de a kormányzást a polgári erők önállóan fogják végezni
– írták közleményükben.
Az új kormány székhelye állítólag a hivatalos főváros, Kartúm lesz.
Egy nyugati diplomata azt mondta, egyelőre senkitől nem látta, hogy hajlandó lenne elismerni az alakulóban lévő kormányt.
Az RSF-et – ahogy a kormányerőket is – háborús bűnök elkövetésével, többek között Dárfúrban végrehajtott népirtással vádolják.
A kormányerők és az RSF közötti fegyverszüneti közvetítések egyelőre kudarcot vallottak.
Szudántól 2011-ben egy polgárháború során elszakadt Dél-Szudán, amelyet a nemzetközi közösség is elismert független államként.
A szudáni konfliktusról korábban ebben a cikkünkben írtunk bővebben:
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images