A Frontiers in Public Health folyóiratban közzétett tanulmány közel 70 ezer svéd felnőtt étkezési szokásait és egészségi állapotát vizsgálta 1997 és 2019 között. A kutatók három kategóriában elemezték a cukorfogyasztást:
- cukros italok,
- édességek (pl. sütemények), valamint
- egyéb édesítőszerek (pl. méz, teához vagy kávéhoz adott cukor).
Suzanne Janzi, a svédországi Lund Egyetem táplálkozás-epidemiológiai doktorandusza, a tanulmány vezető szerzője elmondta:
A cukros italok fogyasztása magasabb szívbetegség kockázattal járt, mint azoknál az egyéneknél, akik több péksüteményt fogyasztottak.
Meglepő módon a legkevesebb cukor fogyasztása nem volt egyenesen arányos a legalacsonyabb szívbetegség-kockázattal. Janzi hangsúlyozta, hogy a vizsgálat megfigyeléses jellegű, így nem lehet egyértelmű ok-okozati összefüggést megállapítani a cukorfogyasztás módja és a szívbetegségek előfordulása között.
Janzi szerint több elmélet is magyarázhatja az alacsony cukorfogyasztás és a magasabb szív- és érrendszeri kockázat közötti összefüggést. Az egyik lehetőség, hogy
a nagyon alacsony cukorfogyasztású emberek a cukrot más egészségtelen élelmiszerekkel vagy tápanyagokkal helyettesíthetik.
Emellett a svéd társadalmi hagyomány, a "fika" is szerepet játszhat, ahol az emberek rendszeresen összegyűlnek kávézni és süteményt fogyasztani.
A cukros italok és a szívbetegségek közötti erősebb összefüggést Janzi biológiai okokkal magyarázza:
A folyékony cukrok gyorsabban felszívódnak az emésztőrendszerben, mivel nem igényelnek ugyanolyan lebontási folyamatokat, mint a szilárd élelmiszerek.
A tanulmány eredményei alapján nem szükséges teljesen elhagyni a cukrot a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez, azonban a cukros üdítőket érdemes minimálisra csökkenteni. Az Amerikai Szívgyógyászok Szövetsége nőknek napi 6, férfiaknak 9 teáskanál hozzáadott cukrot ajánl maximálisan.
Címlapkép forrása: Shutterstock