Az amerikai hadsereg szíriai jelenléte a korábban kommunikált 900 fő helyett valójában mintegy 2000 katonát jelent. Pat Ryder vezérőrnagy, a Pentagon szóvivője szerint ez a magasabb szám magában foglalja az "ideiglenes rotációs erőket" is, amelyeket a változó missziós követelmények teljesítése érdekében vetnek be. Az Aszad-rezsim bukása óta az Egyesült Államok fokozta az Iszlám Állam (ISIS) elleni műveleteket az országban, mivel attól tartanak, hogy a káoszban a terrorszervezet megerősödhet. A kormány összeomlását követő órákban 75 célpontra mértek csapást, hétfőn pedig egy légicsapásban 12 ISIS-militáns vesztette életét az amerikai központi parancsnokság közlése szerint.
Közben Oroszország elkezdett kivonulni a szíriai létesítményekből. A BlackSky űrkutatási szolgáltató műholdfelvételei szerint az orosz erők katonai felszereléseket helyeznek át a Hmeimim légi bázisukra, feltehetően a kivonulás előkészítéseként. Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő keményen bírálta Oroszország szíriai szerepvállalását:
Ha megnézzük Oroszország szíriai történelmét, az a szíriai civilek százezreinek lemészárlásában való bűnrészességről szól. Oroszország támogatta azt a brutális, gyilkos rezsimet, amely elgázosította a saját népét, amely meggyilkolta a saját népét.
Az ország más részein továbbra is összecsapások zajlanak a török és az Egyesült Államok által támogatott kurd erők között, annak ellenére, hogy a külügyminisztérium szerint a felek meghosszabbították a tűzszüneti megállapodást. A Fehér Ház állítólag fokozza diplomáciai erőfeszítéseit az új szíriai kormánnyal való kapcsolatfelvételre. Az Axios jelentése szerint Barbara Leaf, az Egyesült Államok vezető közel-keleti diplomatája a következő napokban találkozni fog az ország új vezetőivel.
Az Egyesült Államok terroristacsoportként tartja számon a Szíriában hatalomra került fő fegyveres csoportot, a Hajat Tahrír al-Shamot (HTS).
Az új szíriai miniszterelnök, Mohammed al-Basir azonban befogadó hangot ütött meg nyilatkozataiban, és ígéretet tett az ország valamennyi kisebbségi csoportjának jogainak tiszteletben tartására. Miller hétfői nyilatkozata szerint az Egyesült Államok fontolóra veszi a Szíriával szemben bevezetett szankciók feloldását, de csak akkor, ha a kormány konkrét lépéseket tesz ígéretei betartására és együttműködik az Aszad-rezsim vegyifegyver-készleteinek megsemmisítésében.
Bizonytalan út áll előttünk azzal kapcsolatban, hogy ki fogja ellenőrizni Szíriát, és ki fogja ellenőrizni az Aszad-rezsim meglehetősen jelentős katonai készleteit
- mondta Miller.
Címlapkép forrása: John Moore/Getty Images