A tárcavezető szerint az orosz álláspont, hogy a Nyugatnak el kellene ismernie a Krím félsziget és más ukrán területek Oroszországhoz csatolását, „lényegében Pandora-szelencéjének felnyitását eredményezné”.
Ez pontosan az a müncheni forgatókönyv, amely 1938-ban nemhogy nem akadályozta meg a második világháborút, hanem éppen ellenkezőleg, annak a kitöréséhez vezetett. Ez az, amitől valóban óvni szeretnék
- jelentette ki a miniszter a megválasztott új amerikai államfő azon kijelentését kommentálva, hogy 24 órán belül lezárja az ukrajnai háborút. Hozzátette, hogy egyetért azzal a kijelentéssel, hogy erővel kell elérni a békét Ukrajnában, mivel szerinte Vlagyimir Putyin orosz elnök csak abból ért.
Az orosz-ukrán háború mellett Lipavsky beszélt a magyar kormányfő szerepéről a béketárgyalások körül, ám meglátása szerint Orbán Viktor igyekszik másmilyen képet kialakítani magáról, mint a valós hatása. A cseh politikai vezetés kapcsolatai is felmerültek Szlovákiával, amely az elmúlt időszakban kifejezetten hűvössé vált.
Csehország és Szlovákia nagyon közeli országok, csak most éppen háttal állnak egymásnak, az egyik a Nyugat, a másik pedig Kelet felé tekint.
Példaként felhozta: mandátumának ideje alatt ő már háromszor tárgyalt az amerikai külügyminiszterrel, míg szlovák partnere, Juraj Blanár Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel találkozott háromszor. Mindezek ellenére úgy véli, hogy a szlovákokkal továbbra is minden szinten tárgyalni kell.
Címlapkép forrása: Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images