Összesen 38 darab amerikai páncélos érkezett meg a tajpeji kikötőbe december közepén, majd innen a Hszincsu megyében lévő Páncélos Kiképző Parancsnokságra szállították azokat. Várhatóan itt 10 darabot kiképzési célokból fognak használni. Az egyedi típus eredetileg egy M1A2 SEPv2 Abrams testre szabott változata. A mostani az első harckocsiszállítmány, amelyet Tajvan kap 2001 óta, akkor szintén az amerikai Abramsok egy korábbi változata érkezett, a M60A3 TTS-ek.
Az első szállítást még a tervek szerint kettő másik fogja követni, 2025-ben várhatóan 42 darab harckocsit ad át az Egyesült Államok a szigetnek, majd 2026-ban érkezik az utolsó 28.
Várhatóan az Abramseket Tajpej védelmére fogják hadrendbe állítani.
Az elmondások alapján az új járművek jelentős előrelépést jelentenek a korábbi típushoz képest, mivel jóval nagyobb a tűzerejük, ezzel sokkal jobban hozzá tudnak járulni a védelmi feladatokhoz. A most érkező 108 darab harckocsi egyszerűen nem elég ahhoz, hogy a sziget déli részének védelméhez is érdemeben hozzá tudjanak tenni. Ezek gyakorlatilag az utolsó védelmi vonalat jelentik a sziget védelmének szempontjából, mivel Tajpej alapvetően rakétákkal, helikopterekkel, vadászgépekkel és hadihajókkal szeretné semlegesíteni a lehetséges ellenséges támadást.
Tajvanban komoly a félelem attól, hogy Kína a közeljövőben nagyszabású támadást indíthat. Az ukrajnai harctéri események azonban arra késztették a döntéshozókat, hogy átformálják a véleményüket, mivel a hagyományos páncélosok rendelése ellen egyre több érvet hoznak fel. Szerintük az Abramsek túlzottan költségesek és ehelyett inkább kisebb drónokra és páncéltörő rakétákra kellene költeni. A szigeten HIMARS rakétavetőket is kapott még, ezekből összesen 29 darabot rendeltek, most 11 érkezett. A fennmaradó 18-ot várhatóan 2026 végére fogják leszállítani az amerikaiak.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Davide Dalla Massara / Training Support Activity Europe / Handout/Anadolu via Getty Images