A St Andrews Egyetem kutatói több mint 200 000 skóciai lakos adatait elemezték 2002 és 2017 között. A vizsgálat négy fő légszennyező anyag - nitrogén-dioxid, kén-dioxid, valamint 10 és 2,5 mikrométer átmérőjű részecskék - hatását vizsgálta a kórházi felvételek gyakoriságára.
Az eredmények azt mutatják, hogy
különösen a nitrogén-dioxidnak való kitettség növekedése hozható összefüggésbe a viselkedési zavarok és mentális betegségek miatti kórházi kezelések magasabb számával.
A kutatók hangsúlyozták, hogy ez az első olyan átfogó tanulmány, amely a légszennyezés hosszú távú hatásait vizsgálja a mentális egészségre vonatkozóan.
Dr. Mary Abed Al Ahad, a tanulmány vezetője szerint a légszennyezés elleni küzdelem és a megújuló energiára való átállás hosszú távon enyhíthetné a kórházi terheket. "A légszennyezés kibocsátását célzó szakpolitikák és beavatkozások, mint például a zéró kibocsátású zónák vagy a megújuló energiaforrások ösztönzése a közlekedési és energiatermelési ágazatokban, hosszú távon mind helyi, mind globális szinten segíthetnének enyhíteni a kórházi ellátás terheit" - nyilatkozta a szakember.
A kutatás során a Public Health Scotland által nyomon követett adatokat elemezték. A vizsgálatba bevont személyek egészségi állapotát és kórházi felvételeit a szív- és érrendszeri, légzőszervi, fertőző betegségek, mentális betegségek és viselkedési zavarok tekintetében követték nyomon.
Az adatokat összekapcsolták a közúti közlekedésből és az iparból származó szennyező anyagok szintjével, figyelembe véve az egyes személyek lakhelyének irányítószámát. Az eredmények azt mutatják, hogy a légszennyezésnek való átlagos kumulatív kitettség szoros összefüggésben állt a kórházi felvételek magasabb arányával, mind mentális, mind fizikai betegségek esetén.
Korábbi kutatások már kimutatták, hogy a gyermekkorban magas légszennyezettségű területeken élők körében később nagyobb valószínűséggel alakulnak ki mentális zavarok. Egy amerikai és dán kutatók által készített tanulmány pedig arra utal, hogy összefüggés van a légszennyezés és olyan mentális problémák fokozott kockázata között, mint a bipoláris zavar, a skizofrénia és a személyiségzavarok.
Az Egyesült Királyságban a lakosság 1-2%-a szenved bipoláris zavarban vagy skizofréniában élete során, míg becslések szerint az emberek mintegy 5%-a küzd személyiségzavarral. Ezek az adatok is rávilágítanak a légszennyezés elleni küzdelem fontosságára és a mentális egészség védelmének szükségességére.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images