A hivatalos álláspont szerint továbbra is Ukrajna katonai és gazdasági támogatásának növelésére összpontosítanak az európai országok, a színfalak mögött azonban már folynak az előkészületek egy lehetséges európai katonai misszióra. Az egyeztetések Emmanuel Macron francia elnök kezdeményezésére indultak meg.
Donald Trump amerikai elnök egyértelművé tette, hogy nem küldene amerikai katonákat a térségbe, így a misszió bár valószínűleg a NATO égisze alatt zajlana, csak európai részvétellel történne. A tárgyalások még kezdeti szakaszban vannak, és számos kérdés tisztázatlan a lehetséges misszió célját, méretét és összetételét illetően.
Még ha lenne is NATO biztonsági garancia, mi biztosítaná ezt? Európai lenne, szóval a hadseregünk főnökei már most terveket készítenek az európai vezetők számára, amelyeket a jövőben fontolóra vehetnek"
- nyilatkozta egy magas rangú európai tisztviselő a Reutersnek.
A misszió pontos célja és mandátuma egyelőre vita tárgyát képezi.
Egyes országok hagyományos békefenntartó szerepről beszélnek, mások inkább az elrettentő erőre helyeznék a hangsúlyt.
A műveleti erő méretére vonatkozóan is eltérő becslések láttak napvilágot, 40 ezertől akár 100 ezer katonáig terjedhet az állomány létszáma.
Az európai vezetők tisztában vannak azzal, hogy egy ilyen misszió komoly kihívást jelentene a kontinens hadseregeinek. A fegyverkészletek kimerültek az Ukrajnának nyújtott támogatások miatt, és az európai erők hozzászoktak az amerikai segítséghez a nagyobb műveletekben. Most azonban úgy tűnik, egyedül kellene boldogulniuk.
A téma várhatóan szóba kerül Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és más európai vezetők brüsszeli találkozóján is. A döntéshozók azonban óvatosak, nehogy túl korai jelzéseket küldjenek egy esetleges tűzszünetről vagy békemegállapodásról.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: Sean Gallup/Getty Images