A felfedezés azért megdöbbentő, mert a cikk szerint az ásványvíznek érintetlennek és az ember által előállított vegyi anyagoktól elszigeteltnek kellene lennie. A szennyeződés feltehetően a TFA-t tartalmazó növényvédő szerek, illetve a környezetben TFA-vá alakuló vegyületek nagymértékű alkalmazásából ered, amelyeket világszerte használnak. A Pesticide Action Network Europe
19 ásványvízből 10-ben mutatta ki a TFA-t, méghozzá 32-szer magasabb szinten, mint az a küszöbérték,
amely az Európai Unióban szabályozási intézkedéseket kellene, hogy kiváltson. A tanulmány szerzői szerint sürgős cselekvésre lenne szükségesség.
Ez teljesen a radar alatt maradt, és ez aggasztó, mert TFA-t iszunk… Sokkal elterjedtebb, mint gondoltuk.
- mondta Angeliki Lysimachou, a Pesticide Action Network Europe társszerzője. Hozzátette, hogy a kutatók nem hibáztatják az ásványvízgyártókat, mert a probléma nem az ő hibájuk.
A növényvédő szerekben való felhasználás mellett a TFA egy gyakori hűtőközeg, amelyet a régebbi üvegházhatású gázok, például a CFC-k biztonságos helyettesítésére szántak, és gyakran használják a tiszta energia előállításában. A legújabb kutatások azonban azt is megállapították, hogy olyan erős üvegházhatású gáz, amely akár 1000 évig is megmaradhat a légkörben. A 2019 és 2022 között gyártott PFAS-ok mintegy 60%-a fluorozott gáz, amely TFA-vá alakul.
A tanulmány szerint ez egy különösen nehéz vegyi anyag a nagyfokú mobilitása és a környezetben való hosszú élettartama miatt. Ennek ellenére az ipar egyre nagyobb mértékben használja a TFA-t, illetve a környezetbe kerülve azzá átalakuló vegyi anyagokat, azt állítva, hogy ezek biztonságos, természetes úton előforduló és nem mérgező helyettesítői a régebbi PFAS-oknak és hűtőközegeknek. Egyre több bizonyíték cáfolja azonban ezeket az állításokat.
Az új tanulmány egy olyan kutatást követően jelent meg, amely több mint 600 belga vízminta 93%-ában talált TFA-t, és különösen magas szintet a mezőgazdasági régiókban. Eközben a svájci hatóságok mindenütt megtalálhatónak találták az ország talajvizében. Az Egyesült Államokban, Michiganben az összes ellenőrzött esővízminta tartalmazta a vegyi anyagot.
A Környezetvédelmi Ügynökség azonban nemrégiben kizárta a TFA-t a PFAS-ok (örök vegyi anyagok) közül, ami miatt kevésbé vizsgálják. A Bizottság eközben két olyan gyakori növényvédő szer betiltását javasolja, amelyek TFA-vegyületeket tartalmaznak, és hamarosan a reprodukciót károsító anyagként is besorolhatják.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images