A nemzetközi együttműködéssel készített tanulmány fő megállapítása szerint az Oroszországba irányuló közvetlen szállítások leállítása után az EU, az Egyesült Államok és Törökország vállalatai megsokszorozták az Örményországba, Grúziába, Kazahsztánba, Kirgizisztánba és Üzbegisztánba irányuló szállítmányokat.
A helyzet súlyosságára leginkább egy 2024 szeptemberében, a Krím-félszigeten zajló mesterlövészverseny mutat rá: a 36 résztvevőből 7 amerikai (Desert Tech SRS), 7 brit (Accuracy International AXSR), 7 pedig osztrák (Steyr Mannlicher SSG) mesterlövészpuskával nevezett.
Orosz gyártmányú puskát a 36 lövészből heten használtak, orosz töltényeket pedig csak négyen.
Olyan szinten virágzik a fegyverkereskedelem, hogy az ezzel foglalkozó orosz „importőrök” egész egyszerűen nyílt Telegram-csatornákon árulják az amerikai és egyéb importokat (igaz 3-5x-ös árréssel).
Az eset különlegessége, hogy fegyverembargó Oroszországgal szemben már a Krím 2014-es annektálása óta fennáll, tehát elméletben egy évtizede elapadt Moszkva minden forrása. Két hatalmas kiskapu azonban maradt a szankciókban: az egyik, hogy a 2014 előtti megrendelések teljesíthetőek maradtak, a másik, hogy a Nyugat nem ellenőrzi az orosz vámterület irányába tartó exportot (Örményország, Fehéroroszország, Kazahsztán, Kirgizisztán).
Innentől pedig már egyszerű lekövetni a forrásokat: az Edelweiss kirgiz fegyverforgalmazó például rendelkezik amerikai mesterlövészpuskák behozatalára engedéllyel, a pénzügyi kimutatása, szerint pedig 2020-ról 2023-ra megduplázódott a forgalma.
A kirgiz fegyverimportőrök általában 385%-kal több adót fizettek 2023-ban, mint 2021-ben, a kazah fegyverimportőrök pedig 99%-kal többet.
Az export-import kimutatások szerint az Európai Unió és az Egyesült Államok fegyverkivitele Oroszország szomszédjaiba az elmúlt időszakban meg 10-30-szorosára nőtt.
A legnagyobb európai gyártó és oroszországi importőr a luxemburgi székhelyű Beretta holding. A vállalatnak még egy orosz fegyverbáróval közös cége is van, amely 2024-ben több millió lőszert és több ezer fegyvert importált Európából.
A szankciókat megkerülő cégek között ezen kívül megtalálhatóak amerikai, cseh és német vállalkozások is, akik főként Kazahsztánon keresztül szállítják Oroszországba a portékáikat.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images