Az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatala (UNODC) által kiadott Mianmar Opium Survey 2024 tanulmány szerint három év növekedés után az ópiumtermesztés területe 4 százalékkal, 45 200 hektárra csökkent. A termelés 8 százalékos visszaesést mutat, 995 tonnára mérséklődött.
Mianmar már tavaly megelőzte Afganisztánt, és a világ első számú ópiumtermelőjévé vált.
Ez annak köszönhető, hogy Afganisztánban a tálibok hatalomátvétele után bevezetett tilalom miatt 95 százalékkal csökkent az ópiumtermesztés. Ezzel szemben Mianmarban 2021 és 2023 között növekedést regisztráltak a termesztésben és a termelésben.
Masood Karimipour, az UNODC délkelet-ázsiai és csendes-óceáni regionális képviselője szerint:
Sok olyan gazdálkodó, aki a katonai hatalomátvétel előtti, viszonylagos stabilitás időszakában elhagyta az ópiumot, visszatért az ópiumtermesztéshez.
Inshik Sim, az UNODC kutatótisztje elmondta, hogy a mianmari ópium-előállításhoz nagyban hozzájárul, hogy a világon hiány alakult ki, ezért a kereslet kielégítésére egyre nagyobb termelés a válasz. Idén ezt valamelyes hátráltatta, hogy az országban dúló polgárháború olyan helyekre is kiterjedt, amelyek már a drogkereskedelmet is hátráltatták. A tendencia különösen érzékelhető a kelet- és észak-mianmari San és Kacsin ópiumtermelő régiókban. Az ENSZ szakértői szerint azonban ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a termelés stagnálni fog. Karimipour figyelmeztetett:
A mianmari helyzet továbbra is ingatag marad, és ahogy az ottani kormányzati és humanitárius válságok folytatódnak, ismét több embert láthatunk az ópiumtermesztésbe hajszolni.
Mianmar északkeleti része a hírhedt „aranyháromszög” része, ahol Mianmar, Laosz és Thaiföld határai találkoznak. Az ópium- és herointermelés történelmileg virágzott ezen a területen, főként a határ menti régiókban uralkodó törvénytelenség miatt. Az elmúlt évtizedekben az ópiumtermelés visszaesése után a metamfetamin tabletták és kristályos formában kiszorította azt, mivel ezeket könnyebb ipari méretekben előállítani.
Címlapkép forrása: Thierry Falise/LightRocket via Getty Images