Guam, az Egyesült Államok csendes-óceáni területe, stratégiai jelentőségű katonai előőrsként szolgál. Földrajzi elhelyezkedése miatt - közelebb van Kínához, mint Hawaiihoz - kulcsfontosságú szerepet tölt be az amerikai jelenlét fenntartásában és a régióban található potenciális ellenfelek elrettentésében.
military intercepts, downs ballistic missile target from air baseThe U.S. military on Tuesday successfully intercepted an air-launched midrange ballistic missile off the coast of Guam in a test flight that officials called a critical step in the defense of the U.S. #US
— Indo-Pacific (News) December 11, 2024
A sikeres teszt, amelyet FEM-02 (Flight Experiment Mission-02) néven hajtottak végre, az új AN/TPY-6 radart és függőleges indítórendszert is magában foglaló Aegis Guam rendszert tesztelte.
A teszt során használt, robbanófej nélküli közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát az amerikai légierő C-17 Globemaster III típusú repülőgépéről indították, és több mint 200 tengeri mérföldre (370 kilométerre) Guam északkeleti partjaitól fogták el.
A rendszer egy Standard Missile-3 Block IIA-t indított útjára, az Egyesült Államok legmodernebb, még tesztelési fázisban lévő légvédelmi elfogórakétáját.
A gyakorlatban részt vett az amerikai haditengerészet egyik Arleigh-Burke-osztályú irányított rakétás rombolója, a USS Milius, illetve a japán haditengerészet Maya-osztályú irányított rakétás rombolója, a JS Haguro (DDG 180). A hadihajók szerepe azonban korlátozott volt, csak a rakétatámadás nyomon követésének szimulálásában, és az adatok megosztásában vettek részt.
A Pentagon hangsúlyozta, hogy sikeres elfogás része a Guam védelmi rendszer (GDS) fejlesztésére irányuló átfogó kezdeményezésnek. A projekt célja egy továbbfejlesztett, integrált lég- és rakétavédelmi rendszer létrehozása a sziget védelmére.
Az MDA közlése szerint a kísérlet során gyűjtött adatokat a jövőbeli GDS koncepciójának és követelményeinek további finomítására fogják felhasználni.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images