A Liberty Times beszámolója szerint a 200 kilométeres hatótávolságú Vancsien-1 fegyverből már több mint 150 darabot gyártottak le, valamint folyamatban van továbbá az új, 400 kilométeres hatótávolságú, továbbfejlesztett kettes számú változat kidolgozása is Tajpejben. A rakéta, más néven "tízezer kardos bomba" fejlesztése a 2000-es évek elején kezdődött, válaszul a kínai katonai fejlesztések jelentette növekvő fenyegetésre. A Nemzeti Csung-San Tudományos és Technológiai Intézet (NCSIST) által "Project Divine Axe" fedőnéven indított projekt célja a szárazföldi Kína délkeleti partvidékén lévő stratégiai célpontok, például leszállópályák és radarberendezések semlegesítése.
A fejlesztés során nyugati rakétákból, különösen az amerikai AGM-154 Joint Standoff Weapon (JSOW) és a brit-francia Storm Shadow rakétákból merítettek inspirációt. A fegyvert először a 2000-es évek közepén tesztelték, 2010-ben érte el a harckészültséget, 2011-ben állt szolgálatba, és 2015-ben kezdődött meg a sorozatgyártása. A tajvani AIDC F-CK-1 Csing-kuo vadászrepülőgépekbe integrálták is ezeket. A Vancsien-1 gyártása 2015-ben indult, külön költségvetésből, a csúcsidőszakokban évente körülbelül 50 darabot gyártottak. A rakéta turbóventilátoros hajtóművet tartalmaz, amely akár 0,8 Mach sebességű szubszonikus repülést is lehetővé tesz.
A 350 kilogrammos robbanófej késleltetett gyújtószerkezettel van ellátva, amely képes áthatolni a felszínen és a föld alatt robbanni.
At the 2023 Taipei Aerospace and Defense Technology Exhibition, the Taiwan Academy of Sciences presented the Wanjian penetrating (concrete-piercing) aerial bomb filled with submunitions. #TAIWAN
— Asgard (Intel) September 14, 2023
A nagyobb változat kidolgozása jelenleg is folyik. Ez a verzió akár 400 km-es hatótávolságú precíziós csapásokra lesz képes, és fürtös lőszer robbanófejjel rendelkezik majd. A fejlesztés rakéta jelentős előrelépést jelent Tajvan védelmi képességeiben, vannak korlátai is. Nem lopakodó kialakítása és szubszonikus sebessége sebezhetővé teszi a modern légvédelmi rendszerekkel szemben. Emellett a hordozó platform, az F-CK-1 vadászgép korlátozott hatótávolsága és túlélőképessége is kihívást jelent.
Tajvan az elmúlt években több más cirkálórakéta-rendszert is kifejlesztett, például a 2000 kilométeres hatótávolságú Csing Tien szuperszonikus cirkálórakétát és a 1200 kilométeres hatótávolságú Hsziung Seng rakétát. A fejlesztések mind részei Tajvan azon erőfeszítéseinek, hogy megerősítse védelmi képességeit a regionális biztonsági kihívások közepette.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images