A szíriai polgárháború frontvonalainak drámai eltolódása komoly fenyegetést jelent az orosz haditengerészet tartuszi bázisára. A helyzet romlásával Oroszország óvintézkedéseket tesz, és megkezdte hajóinak kivonását a térségből.
Reális esély van arra, hogy a távozás a szíriai helyzet romlásával függ össze
- nyilatkozta James Droxford haditengerészeti elemző.
Az első hajó, amely elhagyta a kikötőt, a Jelnya tankerhajó volt december 2-án reggel. Információk szerint azóta több hadihajó és egy tengeralattjáró is távozott Tartuszból.
A tartuszzi bázis 1971 óta kulcsfontosságú Oroszország számára. A szíriai polgárháború 2012-es kitörése óta ismét megnőtt a jelentősége, és Moszkva fő tengerentúli támaszpontjává vált. Az ukrajnai háború kezdete óta pedig még fontosabb szerepet kapott.
Oroszország jelenleg öt hadihajóval és egy Kilo-osztályú tengeralattjáróval van jelen Tartuszban, köztük két Gorskov-osztályú és egy Grigorovics-osztályú fregattal.
A jelenlegi helyzet alapján valószínűnek tűnik, hogy az orosz hadihajók elhagyják az egykor biztonságos kikötőt. Várhatóan a Földközi-tengerről a Balti-tenger felé veszik az irányt, esetleg útközben Algériában vagy Líbiában keresve ideiglenes menedéket.
Ha Oroszország kénytelen feladni tartuszi bázisát, annak komoly geopolitikai következményei lehetnek. A helyzet alakulása nagyban befolyásolhatja Moszkva közel-keleti jelenlétét.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images