A kérdés azért aktuális, mert Donald Trump megválasztott amerikai elnök stábja egy olyan béketervet állított össze, melynek fejében megtagadnák Ukrajnától a NATO-tagságot, de „biztonsági garanciákat” akarnak ígérni a kelet-európai országnak az orosz agresszió ellen.
Az ukrán külügyminisztérium ma közleményben tudatta a világgal:
nem fogadják el a biztonsági garanciákat a NATO-tagság helyett.
A budapesti egyezmény 30. évfordulójához közelítve rávilágítanak: az 1994-es memorandum már bizonyította, hogy az ilyen „biztonsági garanciák” teljesen értelmetlenek, mivel Ukrajna feladta atomfegyvereit, de mégis orosz agresszió áldozatává vált.
Egy olyan európai biztonsági keretrendszer, amely háttérbe szorítja Ukrajna érdekeit, ahelyett, hogy figyelembe venné őket, biztosan meg fog bukni
– véli a külügyminisztérium.
A közleményben az áll: az orosz agressziót Kijev véleménye szerint kizárólag a NATO-tagság rettentheti el.
Az egyik fő oka annak, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát az volt, hogy Moszkva úgy látja, Kijev NATO-tagsága súlyos veszélyt jelent az orosz érdekekre nézve. Nagy valószínűsége van annak, hogy Oroszország nem fogja felfüggeszteni Ukrajna támadását, amíg nem fogad a megtámadott ország semlegességet. Bár Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök egyszer már írt arról, hogy ha Ukrajna nagy részét megszállja az orosz hadsereg, a megmaradt néhány nyugati várost akár be is vehetik a NATO-ba.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images