Fájdalmas döntést előtt áll Donald Trump: előzhet Kína, ha meglépi ezt az USA
Globál

Fájdalmas döntést előtt áll Donald Trump: előzhet Kína, ha meglépi ezt az USA

Portfolio
Az Egyesült Államok űrkutatási programja jelentős változások előtt állhat Donald Trump esetleges újbóli elnöksége esetén. Szakértők szerint komoly esély van arra, hogy leállíthatják a NASA már így is hatalmas összegeket felemésztő, mélyűri küldetésekre tervezett Space Launch System (SLS) rakétájának fejlesztését. A lépés a The Conversation tudományos portálon megjelent elemzés szerint alapjaiban változtatná meg az amerikai űrprogramot, valamint a jelenleg kibontakozó, Kínával vívott modern űrversenybe is közbeszólhat.
A nemzetközi kapcsolatok várható alakulásáról is szó lesz decemberi eseményünkön, ahol a szakértők Donald Trump visszatérésének lehetséges hatásait ismertetik majd.

Az SLS szupernehéz hordozórakéta a NASA Artemis holdprogramjának kulcsfontosságú eleme, amelynek célja, hogy több mint 50 év után ismét embert juttasson a Holdra. A program jelenlegi tervei szerint, az SLS rakéta juttatná el Hold körüli pályára a NASA Orion űrhajóját, amely aztán az Elon Musk űrvállalata, a SpaceX által fejlesztett Starship HLS landolómodulra csatlakozva száll majd le a Hold felszínén.

Eric Berger űrkutatással foglalkozó szakújságíró szerint

legalább 50 százalék az esélye annak, hogy az SLS-t törlik.

Bár hivatalos bejelentés még nem történt, egy ilyen lépés összhangban lenne azokkal a spekulációkkal, melyek szerint a Trump-kormányzat jelentősen átalakíthatja a NASA működését, és a feladatok nagy részét magáncégekre bízhatja.

A régóta fejlesztett rakétarendszer eltörlése komoly kérdéseket vet fel az amerikai űrprogram jövőjével kapcsolatban, különösen a Kínával folytatott űrverseny tükrében.

Kína 2030-ra tervezi az első emberes holdra szállást, így az Egyesült Államoknak nem engedheti meg magának, hogy jelentősen lemaradjon ebben a versenyben. Ha Kína a mára kibontakozó modern űrversenyben előbb érne oda a Holdra, mint az Egyesült Államok, az a szakértők szerint komoly pofont jelentene a nagyhatalom űrbeli ambícióinak.

A helyzetet tovább bonyolítja Elon Musk és a SpaceX szerepe. Mint ahogy az köztudott, Musk közel áll Trumphoz, sőt a nemrég azt is bejelentették, hogy a dollármilliárdos vállalkozó a kormányzati hatékonyságért felelős minisztérium vezetőjeként a megválasztott elnök leendő adminisztrációjában is helyet kapna. Sok szakértő éppen azt rója fel Elon Musk jövőbeli kormányzati szerepével szemben, hogy a SpaceX jelentős mennyiségű támogatást kap az amerikai szövetségi kormánytól, űrkutatási, és újabban védelmi célú, főleg katonai műhold-fejlesztésekre is.

A SpaceX Starship járműve kulcsszerepet játszik az Artemis programban. Ugyanakkor Musk elsősorban a Mars-utazásra koncentrál, ami eltérhet a NASA jelenlegi holdi céljaitól. Az SLS törlése esetén felmerül a kérdés, hogy a korábban jelentős sikereket elérő Starship vagy más SpaceX rakéta átvehetné-e annak szerepét. Ez technikailag ugyan lehetséges, de a szakértők szerint a cserére nincs azonnal lehetőség, hiszen amíg az SLS már működő rakéta, míg a Starship még tesztelési fázisban van és a rakétának még kulcsfontosságú mérföldköveket kell teljesítenie egy legénységet is szállító Hold-küldetés előtt.

Mivel az SLS rakétarendszerbe már több tízmilliárd dollárt fektettek, gazdaságilag nem tűnik előnyösnek a projekt teljes törlése.

Ugyan a NASA nyitott az innovatív megközelítésekre és a kereskedelmi cégekkel való együttműködésre, a szakemberek szerint más partnerek bevonása az SLS-fejlesztésébe is jelentős következményekkel járna.

A szakértők szerint bármilyen döntést hoz az új kormányzat, azt alaposan meg kell indokolnia a törvényhozók és az amerikai közvélemény előtt. Az űrverseny megnyerése kulcsfontosságú lehet, de a prioritások és célok gondos mérlegelése elengedhetetlen.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kasza Elliott-tal

AT&T - elemzés

Három hónapja írtam róla, akkor abban reménykedtem, hogy menni fog fölfelé 28 dollárig. Ment is, na nem addig, és nem túl meredeken, de ma csinált egy +4%-os napot. Ránéztem a honlapjukra, ma

Kiszámoló

Így ne menj csődbe karácsonykor sem

Ezt a cikket 11 éve irtam, Levente kérte, hogy jelenjen meg újra, mert neki úgymond nagyon betalált a mondanivalója. Ezen ne múljon semmi. Nyakunkon a karácsony, az emberek mérgezett egerek módj

Holdblog

Zsiday Viktor: Mekkora kamat kell??

A gazdasági csúcsminiszter szereti hangoztatni, hogy alacsonyabb kamatszint kell Magyarországon, mert akkor nagyobb lesz a növekedés. Eközben azt is el szokták mondani a kormány tisztvise

Holdblog

Mi várhat 1700 milliárdnyi PMÁP-pénzre?

Nagyjából 1700 milliárd forint szabadul fel a PMÁP-ból jövőre, a teljes pénzügyi szektor erre az összegre utazik. De mit kezdenek a kisbefektetők a pénzzel, kiveszik... The post Mi várhat 1700

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Három nap alatt elesett egy kétmilliós nagyváros – Itt mégis mi történik?

Vezető modellező – Piaci kockázat

Vezető modellező – Piaci kockázat
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
orosz ukrán háború ukajna fegyvercsomag béketárgyalás orosz hadsereg kedd