Az SLS szupernehéz hordozórakéta a NASA Artemis holdprogramjának kulcsfontosságú eleme, amelynek célja, hogy több mint 50 év után ismét embert juttasson a Holdra. A program jelenlegi tervei szerint, az SLS rakéta juttatná el Hold körüli pályára a NASA Orion űrhajóját, amely aztán az Elon Musk űrvállalata, a SpaceX által fejlesztett Starship HLS landolómodulra csatlakozva száll majd le a Hold felszínén.
Eric Berger űrkutatással foglalkozó szakújságíró szerint
legalább 50 százalék az esélye annak, hogy az SLS-t törlik.
To be clear we are *far* from anything being settled, but based on what I'm hearing it seems at least 50-50 that NASA's Space Launch System rocket will be canceled. Not Block 1B. Not Block 2. All of it. There are other ways to get Orion to the Moon. {:url}
— Eric (Berger) November 13, 2024
Bár hivatalos bejelentés még nem történt, egy ilyen lépés összhangban lenne azokkal a spekulációkkal, melyek szerint a Trump-kormányzat jelentősen átalakíthatja a NASA működését, és a feladatok nagy részét magáncégekre bízhatja.
A régóta fejlesztett rakétarendszer eltörlése komoly kérdéseket vet fel az amerikai űrprogram jövőjével kapcsolatban, különösen a Kínával folytatott űrverseny tükrében.
Kína 2030-ra tervezi az első emberes holdra szállást, így az Egyesült Államoknak nem engedheti meg magának, hogy jelentősen lemaradjon ebben a versenyben. Ha Kína a mára kibontakozó modern űrversenyben előbb érne oda a Holdra, mint az Egyesült Államok, az a szakértők szerint komoly pofont jelentene a nagyhatalom űrbeli ambícióinak.
A helyzetet tovább bonyolítja Elon Musk és a SpaceX szerepe. Mint ahogy az köztudott, Musk közel áll Trumphoz, sőt a nemrég azt is bejelentették, hogy a dollármilliárdos vállalkozó a kormányzati hatékonyságért felelős minisztérium vezetőjeként a megválasztott elnök leendő adminisztrációjában is helyet kapna. Sok szakértő éppen azt rója fel Elon Musk jövőbeli kormányzati szerepével szemben, hogy a SpaceX jelentős mennyiségű támogatást kap az amerikai szövetségi kormánytól, űrkutatási, és újabban védelmi célú, főleg katonai műhold-fejlesztésekre is.
A SpaceX Starship járműve kulcsszerepet játszik az Artemis programban. Ugyanakkor Musk elsősorban a Mars-utazásra koncentrál, ami eltérhet a NASA jelenlegi holdi céljaitól. Az SLS törlése esetén felmerül a kérdés, hogy a korábban jelentős sikereket elérő Starship vagy más SpaceX rakéta átvehetné-e annak szerepét. Ez technikailag ugyan lehetséges, de a szakértők szerint a cserére nincs azonnal lehetőség, hiszen amíg az SLS már működő rakéta, míg a Starship még tesztelési fázisban van és a rakétának még kulcsfontosságú mérföldköveket kell teljesítenie egy legénységet is szállító Hold-küldetés előtt.
Mivel az SLS rakétarendszerbe már több tízmilliárd dollárt fektettek, gazdaságilag nem tűnik előnyösnek a projekt teljes törlése.
Ugyan a NASA nyitott az innovatív megközelítésekre és a kereskedelmi cégekkel való együttműködésre, a szakemberek szerint más partnerek bevonása az SLS-fejlesztésébe is jelentős következményekkel járna.
A szakértők szerint bármilyen döntést hoz az új kormányzat, azt alaposan meg kell indokolnia a törvényhozók és az amerikai közvélemény előtt. Az űrverseny megnyerése kulcsfontosságú lehet, de a prioritások és célok gondos mérlegelése elengedhetetlen.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images