Helyi idő szerint kedd este rendelte el az elnök a hadiállapotot, hogy meggyengítse az ellenfelei között lévő "államellenes erőket". A felháborodott képviselők azonban elutasították a rendeletet, ami Dél-Korea évtizedek óta legnagyobb politikai válságát idézte elő.
Szogjol közölte, hogy a lehető leghamarabb kabinetülést tartanak.
A parlament előtt tüntetők kiabáltak és tapsoltak, miután az elnök meghátrált.
"Győztünk!"
- skandálták. Dobszó is hallatszott.
A parlament 190 törvényhozója egyhangúlag szavazta el a hadiállapot váratlan kihirdetését, márpedig a dél-koreai alkotmány szerint az elnöknek azonnal fel kell oldania a hadiállapotot, ha a parlament többségi szavazással ezt követeli. Saját pártja is sürgette a rendelet feloldását.
A hirtelen jött válság nemzetközi riadalmat keltett. Kurt Campbell amerikai külügyminiszter-helyettes azt mondta, hogy az Egyesült Államok "komoly aggodalommal" figyeli a dél-koreai eseményeket, és reméli, hogy a politikai vitákat békésen és a jogállamisággal összhangban oldják meg.
Miután Jun egy késő esti televíziós beszédében bejelentette a hadiállapotot, a hadsereg közölte, hogy a parlament és a politikai pártok tevékenységét is betiltják, a média és a kiadók pedig a hadiállapot parancsnokságának ellenőrzése alá kerülnek.
Yoon nem hivatkozott semmilyen konkrét fenyegetésre az atomfegyverekkel rendelkező Észak-Korea felől, ehelyett belpolitikai ellenfeleire mutogatott. Több mint negyven év óta ez az első alkalom, hogy hadiállapotot hirdettek Dél-Koreában.
Címlapkép forrása: Dado Galdieri/Bloomberg via Getty Images