Mark Rutte NATO-főtitkár kedden újságíróknak nyilatkozott kijelentette:
Az elmúlt években Oroszország és Kína szabotázsakciókkal, kibertámadásokkal, dezinformációval és energetikai zsarolással próbálta destabilizálni országainkat, hogy megfélemlítsen minket.
Rutte hozzátette, hogy a NATO-szövetségesek továbbra is együtt fognak fellépni ezekkel a fenyegetésekkel szemben, többek között a hírszerzési információk fokozott megosztásával és a kritikus infrastruktúrák jobb védelmével.
A héten Brüsszelben ülésező NATO-külügyminiszterek várhatóan új stratégiát dolgoznak ki a hibrid fenyegetések elleni küzdelemre. Ez a kifejezés magában foglalja a propagandát, a politikai beavatkozást, a megtévesztést, a kulcsfontosságú infrastruktúrák elleni szabotázsakciókat és más, a hagyományos katonai területen kívüli taktikákat.
Egy magas rangú NATO-tisztviselő szerint tartós, folyamatos, napi szintű hibrid kampány zajlik a NATO-szövetségesek ellen. A tisztviselő hozzátette,
az oroszok egyre nagyobb kockázatvállalási hajlandóságot mutatnak, amikor a szabotázs fizikai károkat okoz és az emberek életét fenyegeti országainkon belül.
Nyugati biztonsági tisztviselők szerint a Nagy-Britanniában, Németországban és Lengyelországban júliusban futárszolgálatok raktáraiban keletkezett tüzek egy olyan orosz összeesküvés tesztelésének részét képezték, amelynek célja az Egyesült Államokba tartó teherszállító járatokon történő rablások beindítása volt.
Az európai országok továbbra is vizsgálják, hogy szabotázs volt-e az, hogy novemberben a Balti-tengeren elvágtak két optikai kábelt, amelyek közül az egyik Finnországot és Németországot, a másik pedig Svédországot és Litvániát kötötte össze.
Oroszország és Kína következetesen tagadja a vádakat. Kína szintén alaptalannak minősítette azokat a német vádakat, amelyek szerint Peking állt egy német kormányhivatal ellen 2021-ben elkövetett kibertámadás mögött.
Nyugati tisztviselők szerint kihívást jelent számukra, hogy megállapodjanak a feltételezett támadásokra adandó válaszlépésekben. Egyes NATO-tagok óvakodnak az Oroszországgal való feszültségek eszkalálódásától. A szövetségesek abban is megosztottak, hogy mennyire osszák meg a szabotázsgyanús esetekkel kapcsolatos megállapításokat: egyesek inkább nyilvánosságra szeretnék hozni az ilyen eseményeket, míg mások úgy vélik, hogy ez kontraproduktív lenne.
A Balti-tenger alatti szabotázsakciókról ebben a cikkünkben írtunk bővebben:
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images