Ukrán és orosz reakciók
Az ukrán külügyminisztérium határozottan elítéli az emberi jogok folyamatos megsértését és a békés tüntetők elleni erőszakos fellépést Grúziában. Meglepőek a grúz hatóságok azon törekvései, hogy az ország európai integrációjának folytatását mutassák, hiszen a lépések Grúzia Moszkva felé fordulását jelzik
– írta az ukrán külügyminisztérium hétfői közleményében, melyet a Kyiv Independent idézett.
A tárca közleménye megjegyezte, annak idején Ukrajnában is arról beszéltek azok a politikusok, akik az országot el akarták fordítani az EU-barát irányvonaltól, hogy csak „felfüggesztik” az európai integrációt. Az ukrán külügyminisztérium itt Viktor Janukovics oroszbarát volt ukrán elnökre utalt, aki 2013 novemberében elutasította, hogy aláírják az EU-val a társulási szerződést. A Majdan téren ezután tört ki a felkelés, amely az államfő elmozdításához és Ukrajna máig tartó Moszkva-ellenes irányvonalához vezetett.
Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő is megszólalt, aki a 2013-as majdani események mellett a 2004-es, szintén Moszkva-ellenes ukrán „narancsos forradalomhoz” hasonlította a mostani grúziai történéseket.
Megkísérlik destabilizálni a helyzetet. Számos országban láttunk már hasonló eseményeket. A legközvetlenebb párhuzamot az ukrajnai „Majdan” eseményei jelentik. A tüntetések a „narancsos forradalom” kísérletének minden jelét hordozzák
– mondta Peszkov.
Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök – aki a Grúzia elleni 2008-as háború idején volt az ország vezetője – Telegram-oldalán azt írta, a grúziai események egy újabb „színes forradalmat” jelentenek. „Színes forradalomnak” az orosz propaganda azokat a hatalomváltó forradalmakat nevezi (például grúz „rózsás forradalom”, ukrán „narancsos forradalom”), amelyek a Moszkva-barát kormányokat döntötték meg.
Grúziában egy újabb „színes” (rózsás, narancsos stb.) forradalomra tesznek kísérletet. Néhányan az utcán üvöltöznek, rombolnak, és felgyújtanak mindent maguk körül. Az ország másik fele hallgat. (...) Általában véve minden feltétel adott ahhoz, hogy Grúzia ismét polgárháborúba süllyedjen... Összefoglalva, a szomszédok gyorsan követik az ukrán utat a fekete szakadékba. Ez jellemzően rosszul végződik
– írta Medvegyev.
Grúz ellenzékit vettek őrizetbe
Hétfő hajnalban a grúz rendőrség közölte,
őrizetbe vették a grúz ellenzék egyik vezetőjét, Zurab Dzsaparidzét.
Az egyelőre nem derült ki, hogy bármivel megvádolták-e.
A grúz belügyminisztérium közölése szerint az éjszakai összecsapásban 21 rendőr sérült meg, a zavargások kezdete óta pedig 113-an. A hatóságok összesen 224 tüntetőt állítottak elő a megmozdulások kezdete óta.
Irakli Kobahidze miniszterelnök „koordinált erőszakkal” vádolta az ellenzéket, amelynek célja szerinte az alkotmányos rend megdöntése.
A tüntetőket támogató Szalome Zurabisvili államfő arról számolt be, hogy a letartóztatottak közül sokan fej- és arcsérüléseket szenvedtek.
Ez egy egész ország lázadása
– jelentette ki a France Inter francia hírcsoportnak nyilatkozva az elnök, aki korábban közölte, hogy nem hajlandó távozni posztjáról, amikor a hónap végén lejár a megbízatása, mert szerinte az új parlament nem legitim, és nincs felhatalmazása arra, hogy megválassza az utódját.
Címlapkép forrása: Jay Kogler/SOPA Images/LightRocket via Getty Images