Ez nagyon aggasztó. Bármilyen behatolás a Nyugat-Fülöp-tengerre, a mi kizárólagos gazdasági övezetünkbe, az alapvonalainkba, nagyon aggasztó
– fogalmazott az államfő. (Nyugat-Fülöp-tengernek a Dél-kínai-tenger Fülöp-szigetekhez közeli részét nevezik a szigetországban.)
A kizárólagos gazdasági övezet (EEZ) az ENSZ tengerjoga szerint egy tengerparttal rendelkező országnak a partvonaltól számítva 200 tengeri mérföldig (370,4 km) tartó zónája, amelyben különleges jogokkal rendelkezik.
Roy Vincent Trinidad, a haditengerészet szóvivője megerősítette, hogy november 28-án egy orosz Kilo osztályú tengeralattjárót észleltek 80 tengeri mérföldre Occidental Mindoro nyugati tartománytól. A Fülöp-szigeteki haditengerészet Jose Rizal nevű fregattja rádiókapcsolatot létesített az orosz tengeralattjáróval, amely UFA 490-es jelzéssel azonosította magát.
Az orosz tengeralattjáró a haditengerészet közlése szerint jobb időjárási körülményekre várt, mielőtt folytatta volna útját Vlagyivosztok felé. A fülöp-szigeteki erők a tengerészeti szabályok betartásának biztosítása érdekében kikísérték a tengeralattjárót.
Az eset hátterében fontos megemlíteni, hogy Kína és Oroszország 2022-ben szoros partnerséget hirdetett, idén júliusban pedig közös hadgyakorlatot tartottak a Dél-kínai-tengeren. Ez tovább bonyolítja a térség geopolitikai helyzetét, ahol
az Egyesült Államok szövetségese, a Fülöp-szigetek és Kína között az elmúlt évben fokozódott a feszültség a tengerre vonatkozó, egymást átfedő területi követelések miatt.
Egy 2016-os nemzetközi választottbírósági döntés elutasította Kína történelmi követeléseit a Dél-kínai-tengerre vonatkozóan, amit azonban Peking nem fogadott el.
Címlapkép forrása: Ezra Acayan/Getty Images