A koronavírus hosszú ideig elhúzódó tüneteire nagy figyelmet fordítanak a kutatók. A Covid-19 fertőzésen átesett személyek 5-10%-ánál alakul ki hosszú Covid, amelynek tünetei legalább három hónapig fennállnak. A Medical Journal of Australia-ban megjelent tanulmány szerint a hosszú Covid-tüneteket maga a koronavírus okozza, amely hosszabb ideig képes a szervezetben maradni, mint az korábban gondoltuk volna.
A vírus perzisztenciájának, azaz szervezetben maradásának elmélete már a világjárvány korai szakaszában felmerült. Bár a vírusmaradványok hosszú távú jelenléte bizonyított, továbbra is kérdéses, hogy az élő vírus, vagy csak annak egyes részei maradnak-e meg a szervezetben. Ez azért fontos különbség, mert amennyiben az élő vírus okozza a hosszú Covid tüneteket, azok ellen akár specifikus antivirális kezelések is alkalmazhatóak lehetnek.
Bár továbbra sincs minden kétséget kizáró bizonyíték arra, hogy a hosszú Covidot vírusfertőzés okozza, egy közelmúltban a rangos Nature folyóiratban megjelent tanulmány meggyőző érveket hoz fel ezzel kapcsolatban. A kutatás szerint azoknál,
akiknél tartósan kimutatható volt a vírus genetikai anyaga a légutakban, nagyobb volt a hosszú Covid kockázata.
Más vizsgálatok évekkel az első fertőzés után is kimutattak replikálódó vírus-RNS-t és fehérjéket a betegek vérében. Egy másik kutatásban pedig Covid-fertőzésen átesett páciensek körében 10 különböző emberi szövetben mutatták ki a koronavírus RNS-ét, 1-4 hónappal a fertőzés után is.
A hivatalos bizonyíték azonban továbbra is hiányzik arra vonatkozóan, hogy a szaporodásra képes vírus képes lehet-e évekig fennmaradni a szervezetben. Ennek az oka, hogy a kórokozók izolálása a szervezet azon részein, ahol az élő vírus képes megmaradni, nagy technikai kihívást jelent.
Néhány tudós szerint viszont úgy érzi, elég meggyőzőek már az eddigi érvek is ahhoz, hogy a jövőben az orvostudomány nagyobb figyelmet szenteljen a hosszú Covid kezelésének.
A következő lépés a hosszú Covid megelőzésére és gyógyítására szolgáló antivirális szerekkel való kísérletek felgyorsítása lehet. Emellett, új gyógyszerek kifejlesztése és gyors tesztelésre szolgáló klinikai vizsgálati platformok létrehozása is szükséges. A szakemberek szerint a "hosszú fertőzés" megértése segíthet demisztifikálni az állapotot és növelni a tudatosságot a betegséggel kapcsolatban.
A szakértők szerint a vírusnak való kitettség csökkentése továbbra is kulcsfontosságú. Ennek eszközei lehetnek a jól szellőző beltéri terek, a levegőszűrés, a megfelelő maszkok használata, valamint a védőoltások, amelyek csökkentik a hosszú Covid és egyéb szövődmények kockázatát.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images