A Maszol.ro számolt be a CURS által végzett közvélemény-kutatás eredményeiről, amit a választók körében közvetlenül a szavazóhelyiség elhagyása után készítettek.
Ezek szerint így alakulhat a sorrend a képviselőházban:
- Szociáldemokrata Párt (PSD) 26%
- Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) 19%
- Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) 15,50%
- Nemzeti Liberális Párt (PNL) 15,50 %
- S.O.S. Románia 5,50 %
- Fiatal Emberek Pártja (POT) 5,50%
- Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) 5%.
A szenátorokra leadott szavazatok alapján pedig:
- Szociáldemokrata Párt (PSD) 26,10%
- Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) 19,20%
- Nemzeti Liberális Párt (PNL) 15,90 %
- Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) 15,60%
- S.O.S. Románia 5,40 %
- Fiatal Emberek Pártja (POT) 5,40%
- Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) 5%.
A következő politikai erők versenyeztek: a kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD), a többi párt által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), a jelenlegi parlament két, magát jobbközép erőként meghatározó pártja, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek Meg Romániát Szövetség. Két új párt juthat parlamenti képviselethez: Diana Sosoaca EP-képviselő SOS Romania pártja és a Fiatal Emberek Pártja (POT), amely az elnökválasztás első fordulójában élen végzett, az egykori Vasgárdával nyíltan szimpatizáló Calin Georgescut támogatta. Mindezek mellett szállt versenybe a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ).
Mit mondanak a pártok?
A szociáldemokraták jelzésértékűnek tekintik a vasárnapi romániai választások eredményét, a liberálisok nyitottak a koalíciós kormányzásra
– derül ki a PSD és a PNL vezetőinek urnazárás utáni első nyilatkozataiból.
A parlamenti választások exit poll eredményeinek közzétételét követően Marcel Ciolacu miniszterelnök, a jelenleg is kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) leköszönő elnöke hangsúlyozta: a választók megerősítették, hogy továbbra is a PSD a legerősebb párt Romániában.
„Fontos jelzést küldtek a román választók a politikai osztálynak. Lényegében azt, hogy folytassuk az ország uniós pénzekből való fejlesztését, s ugyanakkor védjük az identitásunkat, a nemzeti értékeinket és a hitünket” – közölte Marcel Ciolacu.
George Simion, a Szövetség a Románok Egyesüléséért (AUR) elnöke a szavazók igazságtalanságok elleni lázadásaként értékelte a választás exit poll eredményét.
„A mai napon a románok a saját kezükbe vették a sorsukat, fellázadtak az elmúlt évek igazságtalanságai ellen. (…) Hagyományos értékeink szóltak, a román nép nagyrészt a szuverenista erőkre szavazott” – idézi George Simiont a G4media.
Ilie Bolojan, a PSD-vel mostanáig kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) ideiglenes elnöke szerint a parlament megosztott lesz, sok párttal, így koalícióra lesz szükség. „A PSD hajlandó részt venni egy ilyen koalícióban, (…) a tárgyalási alap pedig az a reformprogram lesz, melyet felvállaltunk” – idézi az Agerpres a korábbi nagyváradi polgármestert, Ilie Bolojant.
Így értékel az RMDSZ
Az erdélyi magyar közösség a romániai parlamenti választásokon nagyon nehéz kampány végén, magas részvétel mellett bebizonyította, hogy erős, szolidáris, felelősséget vállal saját magáért és az ország további éveiért, évtizedeiért – mondta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke vasárnap este Kolozsváron.
A szövetségi elnök az RMDSZ eredményváró rendezvényén köszönetet mondott az erdélyi magyar választóknak, hogy „minden körülmények között, a legsötétebb időkben is" kitartottak az érdekvédelmi szervezet mellett, kiemelve a magyarlakta megyékben regisztrált magas részvételt.
Közölte:
a szövetséget öt százalékon mérő exit poll-eredményeket nem kívánja kommentálni,
az RMDSZ saját számításai szerint tíz milliós részvétel mellett 5,5-5,7 százalékos eredményre, 540-550 ezer szavazatra számít. Kelemen Hunor rámutatott:
vasárnap az a korosztály „mozdult meg” leginkább, amelynek van emléke az 1990-es és ’89 előtti évekről, és „tudja, mi a magyarellenesség”.
Címlapkép: Szavazó leadja szavazatát az egyik szavazókörzetben az erdélyi Csíkszeredához tartozó Csíksomlyón 2024. december 1-jén a romániai parlamenti választásokon, amelyen a kétkamarás parlament összetételéről döntenek a választópolgárok. Forrása: MTI Fotó/Veres Nándor