A csádi külügyminisztérium közleménye szerint az ország, amely kulcsfontosságú nyugati szövetséges az iszlamista fegyveresek elleni harcban, több mint hat évtizedes függetlenség után teljes mértékben ki akarja vívni a szuverenitását. A tárca hangsúlyozta, hogy a 2019-ben felülvizsgált védelmi együttműködési megállapodás megszüntetése lehetővé teszi Csád számára stratégiai partnerségeinek újradefiniálását.
Csád korábban a nyugati országok legfontosabb szövetségese volt a Száhel-övezetben, de az elmúlt időszakban egyre közelebb került Oroszországhoz.
Franciaország Mali, Niger és Burkina Faso után újabb volt gyarmatáról vonulhat ki. Az említett országokban Moszkva-barát puccsisták szerezték meg a hatalmat az elmúlt években, és orosz zsoldosokat hívtak be.
A csádi külügyminisztérium közleménye kiemelte:
A megállapodás feltételeivel összhangban Csád tiszteletben tartja a megszüntetés szabályait, beleértve a szükséges határidőket, és együttműködik a francia hatóságokkal a harmonikus átmenet biztosítása érdekében.
Jelenleg mintegy 1000 francia katona, továbbá harci repülőgépek állomásoznak Csádban.
Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter éppen csütörtökön tett látogatást Csád és Szudán határán. A katonai együttműködés befejezését a France 24 szerint Abderaman Koulamallah csádi külügyminiszter nem sokkal ezt követően tette meg.
Koulamallah szerint ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy Csád teljesen szakít Franciaországgal, amely továbbra is alapvető partner marad,
de most már azt is figyelembe kell venni, hogy Csád felnőtt, érett és szuverén állam, amely nagyon féltékeny a szuverenitására.
A francia befolyás csökkenésének további jele, hogy Szenegál újonnan megválasztott elnöke, Bassirou Diomaye Faye is
megkérdőjelezte a francia katonai jelenlét szükségességét országában.
Címlapkép forrása: Andrew Caballero-Reynolds/Bloomberg via Getty Images