A hírszerzés négy pontban foglalta össze meglátásait:
- November 21-én Oroszország a világtörténelem során először vetett be közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát (IRBM). Az Oresnyik nevű fegyver célpontja az ukrajnai Dnyipro városában található lőszerraktár volt. IRBM-nek azokat a fegyvereket nevezzük, melyek hatótávolsága három és ötezer kilométer között mozog. Az Oresnyik múlt héten 800 kilométert repült.
- Oroszország 2019-ben lépett ki a közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták fejlesztését és tesztelését tiltó INF-szerződésből, de az Oresnyik szinte biztosan ezelőtt került kifejlesztésre. A rakéta nagy valószínűséggel az RSZ-26 Rubezs egyik változata, amit 2011-ben teszteltek először.
- Az Oresnyik összesen 36 robbanófejet hordozott. Ezek a töltetek hiperszonikus sebességgel (azaz Mach 5-nél gyorsabban) haladnak, ahogyan az az IRBM-ekre egyébként jellemző: a légkörbe való visszatérésnél mind az IRBM, mind az interkontinentális ICBM rakéták átlépik a hangsebesség ötszörösét.
- Oroszország ennek a kísérleti fegyvernek a bevetésével egészen biztosan üzenni akart Ukrajnának azt követően, hogy Kijev elkezdett nyugati fejlesztésű robotrepülőgépeket és kis hatótávolságú ballisztikus rakétákat bevetni orosz területeken. Moszkvának valószínűleg alig egy tucat ilyen fegyver áll a rendelkezésére, mivel még nem kezdődött meg a sorozatgyártás. Az Oresnyik minden kétséget kizáróan a legdrágább fegyver volt, amit a Kreml valaha bevetett.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images