Az orosz-ukrán háború egyik legfontosabb kérdése az elérhető lőszer mennyisége, Ukrajna ráadásul ebben jelentős hiányt szenved. Volodimir Zelenszkij egyik fontos elképzelése volt, hogy fel kel pörgetni az ukrán lőszergyártást.
Az első lőszerek ennek megfelelően 2023-ban érkeztek a frontra, 2024-re pedig beindult a tömeggyártás, ugyanakkor most kisebb botrány tört ki Ukrajnában az egyik közbeszerzéssel kapcsolatban.
2024-re az ukrán kormány túlságosan nagy bizalmat szavazott az egyik üzemnek:
több tízmilliárd hrivnya értékű szerződést kapott, ráadásul az előleg a teljes összeg 75%-át tette ki.
Az üzem az év eleji, 120 milliméteres lövedék gyártására meghirdetett beszerzési pályázatra 8 másik gyártóval (köztük külföldi üzemekkel) jelentkezett. A többiekkel szemben azonban 500 ezer lövedék gyártására tett ajánlatot: ez több volt, mint a másik 8 ajánlat együttvéve.
Voltak figyelmeztető jelek az ukrán döntéshozók előtt: az üzemnek már 2023-ban is voltak lejárt és nem teljesített szerződései, a vállalat igazgatója és vezetősége pedig hivatali visszaélés miatti büntetőeljárásban volt érintett.
A vállalkozásnak ráadásul tapasztalata sem igazán volt a területen, hovatovább sem gyártósorai, sem felszerelése, sem hozzáértő személyzete.
Az első állami vizsgálatok eredményeképp az üzem nem kaphatta volna meg a szerződést, alig két héttel később azonban felülírták a bírálatot, és elfogadták az ajánlatot, azzal az extra feltétellel, hogy az előleg a teljes összeg háromnegyedét tette ki.
Hogy mi vezetett a döntés megváltoztatásához, máig rejtély.
Az első gondok tavasszal kezdődtek: az üzem rakétatalálat miatt elhalasztotta az első ütemezett szállítást. Később pedig sokkal kevesebbet szállított, mint a szerződésben foglaltak.
Ősszel érkeztek az első nagyobb tételek, november végére a fegyveres erők az ígért 500 ezer darab harmadát kapták meg. Ezek azonban jórészt hibásak voltak, több, mint 10 ezer lövedéket vissza kellett küldeni a gyártónak, mert működésképtelenek voltak.
Végül 2024 végére sem ez elvárt mennyiséget nem sikerült leszállítaniuk, sem a legyártott lőszerek nem feleltek meg a minőségi elvárásoknak.
Így az üzem a szerződések egy részét visszamondta és a pénzt visszautalta a költségvetésbe, néhányat 2025-re halasztott. A legnagyobb probléma azonban az, hogy a fronton lévő katonaság hónapokig nem jutott és nem is fog tudni hozzájutni a több száz ezernyi tüzérségi lövedékhez.
Címlapkép forrása: Portfolio