Az elmúlt években Phenjan egy sor rakétatesztet hajtott végre, több alkalommal is olyan kilövéseket hajtottak végre, amelyek Dél-Koreára jelentettek egyértelmű fenyegetést. Az elmúlt másfél évben ráadásul Kim Dzsongun a kommunikációs panelekben sem finomkodott déli szomszédjával: egyértelműen kijelentette, hogy a „másik Korea” a legfőbb ellenség, és már nem tekinti célnak, hogy a két ország egyesüljön. Bár korábban sem volt Szöul és Phenjan éppen szoros viszonyban, a rezsim vezetőjének húzása mindenképpen új szintet jelentett az ellenségeskedésben.
장거리 지대공 유도무기 L-SAM 개발 완료 #shorts
— 연합뉴스 (@yonhaptweet) November 29, 2024
Éppen ezért jelent nagy előrelépést, hogy hivatalosan is bemutatták az L-SAM rakétarendszert, amely akár 40 kilométeres magasságban is képes elfogni a fenyegetést jelentő rakétákat, becsült hatótávolsága 50-60 kilométer. Kifinomult radartechnológiával látták el, ezért biztosított a korai észlelés és a nyomon követés is. Szöul azt várja ezeknek a telepítésével, hogy sokkal hatékonyabban tudja megvédeni területét egy esetleges rakétacsapástól. Azt ígérik, hogy az új elhárító egységek képesek lesznek zökkenőmentesen integrálódni a már meglévő rendszerek mellé, kiegészítik azokat.
Még ha Észak-Korea meg is próbálkozik egy rakétaprovokációval, nem tud áthatolni a mi hadseregünk robusztus védelmi rendszerén
– mondta Kim Dzsonghjon, dél-koreai védelmi miniszter. Az L-SAM-eket várhatóan csak jövőre kezdik el gyártani, rendszeresíteni pedig az évtized közepére-végére tudják majd, és az egyik legfontosabb pillére lehet majd az ország légvédelmi rendszerének. Itt azonban nem állnának meg, máris megindultak a Block II nevű fejlesztés kidolgozási munkálatai, amelyek még jobb technológiai paraméterekkel bírhatnak.
A cél világos Dél-Korea számára: mindig egy lépéssel a rohamosan fejlődő északi rakéták előtt járni.
Címlapkép forrása: Kim Jae-Hwan/SOPA Images/LightRocket via Getty Images