Boris Johnson, az Egyesült Királyság korábbi miniszterelnöke a Telegraph című brit lapnak adott interjújában részletezte elképzeléseit az orosz-ukrán konfliktus rendezéséről. Johnson szerint egy esetleges békemegállapodás részeként többnemzetiségű európai békefenntartó erőket kellene telepíteni Ukrajna határára.
"Nem hiszem, hogy csapatokat kellene küldenünk az oroszok ellen" - nyilatkozta Johnson a Telegraph Ukrajna-podcastjében.
De úgy gondolom, hogy a megoldás részeként, a végállapot részeként többnemzetiségű európai békefenntartó erőkre lesz szükség, amelyek felügyelik a határt és segítenek az ukránoknak.
A volt kormányfő hangsúlyozta, hogy egy ilyen európai művelet nem valósulhatna meg brit részvétel nélkül. Emellett Johnson szerint a NATO-tagállamoknak konkrét biztonsági garanciákat kellene megfogalmazniuk Ukrajna számára a béketárgyalások részeként.
Az egyetlen dolog, ami valóban működik, az a NATO 5. cikkelye szerinti garancia, amely 80 éve fenntartja a békét Európában
- fejtette ki véleményét Johnson. Az 5. cikkely a NATO-tagok kölcsönös védelmi kötelezettségvállalása, amely szerint bármely tagállam megtámadása esetén a többi tag a megtámadott segítségére siet.
Érdemes megjegyezni, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök 2022-ben, nem sokkal az orosz invázió kezdete után Ukrajna gyorsított NATO-csatlakozását sürgette. A szövetség kulcsfontosságú tagjai azonban tartanak attól, hogy egy ilyen lépés közvetlenül belesodorná őket az Oroszországgal folytatott konfliktusba.
Címlapkép forrása: Artur Widak/NurPhoto via Getty Images. A címlapkép illusztráció, gyakorlatozó brit Challenger 2-es harckocsik láthatóak rajta 2022-ben.