Az orosz állami média beszámolója szerint Oroszország továbbra is dolgozik a megállíthatatlannak nevezett „Sátán II” interkontinentális ballisztikus rakéta hadrendbe állításán. A fegyver egy MIRV-rendszerű interkontinentális rakéta, amely képes egyszerre akár 10 nukleáris robbanófejet célba juttatni. Lőtávolságát 18 ezer kilométerre taksálják, ami azt jelenti, hogy Oroszország területéről könnyedén
célba lehet vele venni például az Egyesült Államokat vagy Nyugat-Európát.
A fegyverrendszert a nyugati média gyakran „Sátán II” néven emlegetik, Oroszország azonban RSz-28 Szarmat néven rendszeresítette, a NATO pedig SS-X-30 kódjellel hivatkozik rá. A fejlesztést azonban késések és tesztelési kudarcok hátráltatják.
Szeptemberben komoly visszaesést jelentett, amikor egy tesztkilövés során a rakéta felrobbant, és megsemmisítette Oroszország egyetlen hiperszonikus fegyverek tesztelésére alkalmas létesítményét. Szakértők szerint ez évekkel késleltetheti a program befejezését. Miközben Oroszország folytatja a Sátán II tesztelését, Ukrajna nyugati fegyverekkel mért csapást orosz területekre. Az elmúlt napokban ATACMS-rakétákkal támadtak egy lőszerraktárat a brjanszki régióban, illetve felmerült, hogy brit Storm Shadow cirkálórakétákkal egy titkos orosz elnöki létesítményt is eltalálhattak a kurszki területen.
Az Egyesült Államok nemrég engedélyezte Ukrajnának, hogy a nyugati fegyvereket orosz területen is bevethesse.
Moszkva erre válaszul megtorló akciókkal fenyegetőzött, és korábban "nukleáris válaszlépést" helyezett kilátásba ilyen esetekre. A konfliktus éppen akkor lép be egy potenciálisan veszélyes szakaszba, amikor Donald Trump már csak hetekre van attól, hogy visszatérjen az amerikai elnöki székbe.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Shutterstock