Az Orion fedőnevű műveletben 62 ország bűnüldöző szervei, akadémikusai és elemzői vettek részt.
A hatóságok hat, kokainnal megtömött félmerülő hajót állítottak meg, és összesen 1400 tonna kábítószert foglaltak le.
A lefoglalt 225 tonna kokain új globális rekordot jelent az egy akcióval elért drogfogások tekintetében. A szakemberek szerint a hatóságok ezzel jelentős csapást mérhettek a világ drogkereskedelmében kulcsszerepet játszó latin-amerikai kartellek működésére, tekintve, hogy az ENSZ becslései szerint évente 2700 tonnát állítanak elő világszerte.
Manuel Rodríguez kapitány, a kolumbiai haditengerészet kábítószer-ellenes egységének igazgatója kiemelte az akció során elfogott szállítmányokkal
több ezer túladagolásból eredő halálesetet tudtak megelőzni, és 8,5 milliárd dollár nem jut el a kartellekhez, ami mindenképpen lyukat üt e bűnszervezetek profitján.
A 45 napos razzia során több mint 400 embert tartóztattak le. A kolumbiai haditengerészet a sikert a példátlan nemzetközi együttműködésnek tulajdonította, amelyben tudományos intézmények is közreműködtek.
A bevetés egyik legnagyobb sikere, hogy az akció alatt hat mély merülésű hajót is sikerült elcsípniük a hatóságoknak, amelyeket általánosan "kábítószer-tengeralattjárókként" is emlegetnek. A hajók lekövetésével új útvonalakat sikerült felfedezni, amelyen eddig soha nem látott mennyiségű kábítószert szállítottak a Csendes-óceánon át Ausztráliába. Az egyik ilyen járművet 2000 kilométerre délnyugatra fogták el a Clipperton-szigettől, fedélzetén öt tonna kokainnal. A szakemberek szerint a hajókon átalakításokat végeztek, hogy jobban álcázhatóak legyenek és több üzemanyagot tudjanak szállítani.
A kokain iránti kereslet Ausztráliában továbbra is ugrásszerűen nő, ahol akár az amerikai átlagár három-hatszorosáért is el tudnak adni egy kilogrammot a kábítószerből.
A nemzetközi együttműködés sikere megmutatta, hogy a hatóságok képesek lépést tartani a kábítószeresek macska-egér játékával. Rodríguez szerint
a nemzetközi együttműködés kulcsfontosságú a jövőre nézve, hogy a hatóságok lépést tudjanak tartani a kartellek tevékenységével.
A szakember szerint ugyanis rendkívül nehéz nyomon követni a gyanús szállítmányokat, mivel naponta több millió konténer és teherhajó mozog a régióban.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images