Mike Waltz, az elnök leendő nemzetbiztonsági tanácsadója az elmúlt napokban egy sor javaslatot áttekintett az ukrajnai helyzet megoldására. Ezek között volt az a terv is, amelyet Keith Kellogg tábornok nyújtott be, őt Trump szerdán nevezte meg a kelet-európai ügy különleges megbízottjának. Az információk szerint több konkrétumon még dolgoznak, de egyre több részlet már kiszivárgott a nyilvánosság elé.
Az első lépés az lesz, hogy Washington tűzszünetet fog kezdeményezni a felek között, a remények szerint az egész konfliktus befagyasztható lesz mindaddig, ameddig Kijev és Moszkva tárgyalni nem kezd egymással.
A következő döntés vélhetően ez lesz, hogy a NATO és az európai szövetségeseknek jóval nagyobb költségeket kell vállalniuk az ukrajnai támogatásból.
Helyre kell állítanunk az elrettentő erőt, helyre kell állítanunk a békét, és megelőznünk kell ezt az eszkalációs létrát, ahelyett, hogy válaszolnánk rá
– mondta Waltz a hétvégén az amerikai Fox Newsnak egy interjúban.
Donald Trump a választási kampányban több alkalommal is megismételte, hogyha ő lett volna az elnök, akkor ki sem robban a konfliktus. Júliusban addig merészkedett, hogy megígérte: megválasztása esetén egyetlen nap alatt rendet tesz a háborúban. Később a Kamala Harris-szel folytatott vitájában nem volt hajlandó elköteleződni Kijev mellett.
A Kellogg-terv szerint Ukrajna a jövőben is kaphatna amerikai fegyverszállítmányokat, ám ennek előfeltétele, hogy Kijev üljön le tárgyalni az oroszokkal. Washington álláspontja viszont mindeközben egyértelmű lenne: a tűzszünetre és a tárgyalásos rendezésre törekednének. Moszkvát azzal győznék meg szándékaik komolyságáról, hogy Ukrajna lehetséges NATO-csatlakozásának tervét „egy hosszabb időre” elhalasztanák.
Ezeken felül egy sor javaslatot megvizsgáltak:
- Trump volt németországi nagykövete, Ric Grenell szerint autonóm régiókat kellene létrehozni Ukrajnában. Hozzátette, hogy a javaslat pontos részletei még kidolgozásra várnak.
- Egy másik javaslat szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök megtarthatná az eddig megszerzett területeket, cserébe viszont Ukrajna csatlakozik a NATO-hoz. Ez valamennyire átfedésben van a Biden-kormány elképzelésével, a Fehér Ház ugyanis azt szorgalmazta, hogy Kijev lehessen a katonai szövetség tagja, de csak akkor, ha vége a háborúnak.
Egyelőre nehéz lenne biztosat kijelenteni, hogy melyik elképzelés mellett fogja magát elkötelezni az amerikai elnök, mivel gyakran változtatja az álláspontját külpolitikai témákban. Az elnök stábjában azonban nincs egységes álláspont a helyzettel kapcsolatban. A magyar származású Gorka Sebestény – aki Waltz egyik legfőbb helyettese lesz majd – azt mondta, hogy
Putyin egy gengszter, és Amerikának több fegyverrel kellene támogatnia Ukrajnát.
Ennek ellenére jóval valószínűbb, hogy Washington az eddigieknél jóval keményebb hangnemet fog megütni Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, és tárgyalóasztalhoz próbálja kényszeríteni majd a szövetségesét.
Címlapkép forrása: Steffen Kugler /BPA via Getty Images