Az elmúlt hét hónap során készült hírszerzési értékelések arra a következtetésre jutottak, hogy a nukleáris eszkaláció nem valószínű az Ukrajna amerikai fegyverhasználatára vonatkozó korlátozások enyhítése miatt. Ez a vélemény nem változott azután sem, hogy Joe Biden elnök ebben a hónapban módosította az Egyesült Államok fegyverekkel kapcsolatos álláspontját.
Az értékelések következetesek voltak: Az ATACM-ek nem fogják megváltoztatni Oroszország nukleáris számításait
- nyilatkozta egy, a hírszerzésről tájékoztatott kongresszusi tanácsadó, utalva az akár 306 km hatótávolságú amerikai rakétákra. Oroszország múlt heti új ballisztikus rakétaindítása, amelyet elemzők szerint Washington és európai szövetségesei számára figyelmeztetésnek szántak, nem változtatott ezen a következtetésen. Az egyik amerikai tisztviselő szerint bár Washington úgy értékelte, hogy Oroszország nem törekszik majd nukleáris erővel az eszkalációra. Elmondták, hogy hírszerzés segített irányítani az elmúlt hónapokban a Biden-kormányon belüli vitát arról, hogy Washingtonnak megéri-e vállalnia Putyin feldühítésének rizikóját, ha enyhít az amerikai fegyverek ukrajnai használatára vonatkozó korlátozásokon.
Egyes tisztviselők most úgy vélik, hogy az eszkalációval kapcsolatos aggodalmak, beleértve a nukleáris félelmeket is, túlzóak voltak, de
hangsúlyozzák, hogy az általános ukrajnai helyzet továbbra is veszélyes, és hogy a nukleáris eszkaláció nem kizárt.
Továbbra is aggodalomra ad okot, hogy Oroszország képes más rejtett módokat találni a Nyugat elleni megtorlásra. Augusztus óta, amikor Ukrajna meglepetésszerű betörést indított az oroszországi Kurszki területre, Moszkva és Kijev az eszkalálódó lépések és ellenlépések körforgásába került. Oroszország segítséget kért Észak-Koreától, amely az Egyesült Államok szerint 11-12 ezer katonát küldött a háborús erőfeszítéseihez.
A nukleáris eszkalációtól való félelem az amerikai tisztségviselők gondolkodásában azóta szerepel, hogy Oroszország 2022 elején megszállta Ukrajnát. William Burns, a CIA igazgatója szerint 2022 végén reális volt annak a kockázata, hogy Oroszország nukleáris fegyvereket vethet be Ukrajna ellen. Az aggodalmak egyes tisztviselők számára elhalványultak, mivel Putyin nem váltotta valóra fenyegetéseit, de továbbra is központi szerepet játszottak abban, hogy a kormányzatban sokan mérlegelték a döntéseket arról, hogy az Egyesült Államoknak hogyan kellene támogatnia Kijevet.
Az észak-koreai csapatok megjelenése meggyőzte a kormányzatot, különösen a Fehér Ház és a Pentagon tisztviselőinek egy csoportját, akik aggódtak az eszkaláció miatt, hogy engedélyezzék a nagy hatótávolságú csapásokat. Oroszország harctéri előnyökre tett szert, és az észak-koreai csapatokat Moszkva belsőleg eszkalációnak tekintette, ami szükségessé tette Washington válaszlépését. Hírszerzési források szerint Moszkva legerőteljesebb és legsikeresebb megtorló műveletei valószínűleg szabotázsakciók révén valósulnak meg.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images