A benralizumab nevű készítményt eddig is alkalmazták kis dózisban a súlyos asztma kezelésére, de a mostani vizsgálat kimutatta, hogy
nagyobb, egyszeri dózisban rendkívül hatékony lehet a heveny asztmás rohamok kezelésében.
A kutatást vezető Mona Bafadhel professzor, a londoni King's College munkatársa elmondása alapján a felfedezés megváltoztathatja a súlyos tüdőproblémákkal küzdők életét.
A súlyos asztma és a COPD kezelési módja 50 éve nem változott, annak ellenére, hogy világszerte évente együttesen 3,8 millió ember halálát okozzák
- emelte ki a kutató, a felfedezés fontosságát.
A vizsgálatban 158 olyan beteg vett részt, akik korábban asztma vagy COPD-s roham miatt sürgősségi ellátásra szorultak. A résztvevőket három csoportra osztották: az egyik csoport benralizumab injekciót és placebó tablettát kapott, a másik csoport a hagyományos szteroid kezelést és placebó injekciót, míg a harmadik csoport mind a benralizumab injekciót, mind a szteroidokat megkapta.
Az eredmények azt mutatták, hogy
28 nap elteltével a benralizumabot kapó betegeknél jelentősen javultak a légúti tünetek.
Sanjay Ramakrishnan, a Nyugat-Ausztráliai Egyetem munkatársa és a tanulmány egyik szerzője kiemelte, hogy a kutatásuk nagy reményt adhat a tüdőt érintő megbetegedésekben szenvedők számára.
A COPD a harmadik vezető halálozási ok világszerte, de az állapot kezelése megrekedt a 20. században
- mondta a kutató.
A kutatók szerint a benralizumab injekcióval történő kezelés hosszabb ideig hatásos, így a betegeknek ritkábban kell orvoshoz fordulniuk. Emellett az új módszer elkerülhetővé teszi a szteroidok hosszú távú használatából eredő mellékhatásokat, mint például a cukorbetegség és a csontritkulás kockázatának növekedését.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio