Oroszország átadja a szupertitkos nukleáris haditechnológiáját szövetségesének: Amerika legyőzése lehet a cél
Globál

Oroszország átadja a szupertitkos nukleáris haditechnológiáját szövetségesének: Amerika legyőzése lehet a cél

Portfolio
Oroszország és Kína kapcsolata egyre jobban elmélyül, az elmúlt hónapok nyilatkozatai alapján ez már a védelmi-biztonsági területet is érinti. Az Egyesült Államok szerint egy újabb lépéssel kerülhetnek még közelebb egymáshoz a nagyhatalmak – írja a Defense One.

Samuel Paparo admirális, az amerikai Indo-csendes-óceáni Parancsnokság (INDOPACOM) vezetője szerint Oroszország arra készül, hogy megossza Kínával a jobb tengeralattjárók építéséhez szükséges technológiai tudását. A katonai vezető a Halifax Biztonsági Fórumon elmondott beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy ez a lépés azzal fenyegetne, hogy az Egyesült Államok globális tenger alatti dominanciája veszélybe kerülne. Kiemelte továbbá, hogy az Oroszország, Kína, Észak-Korea és Irán közötti egyre szorosabb együttműködés külön-külön is veszélyesebbé teszi az országokat.

Paparo szerint korábban viszonylag egyszerű volt a képlet, Moszkva nyersanyagokat ad Pekingnek, cserébe rengeteg valutához jut az orosz gazdaság. Az utóbbi időben viszont egyre inkább a technológiai csere is teret nyert.

Kína segített újjáépíteni Oroszország hadigépezetét, a félvezetők 90 százalékával és a szerszámgépek 70 százalékával

– mondta az amerikai admirális. A támogatásért cserébe Vlagyimir Putyin a haditengerészeti ismereteket adhatja át a keleti nagyhatalomnak. Peking már régóta tervezi, hogy nagyobb és erősebb flottát építsen, mint az Egyesült Államoké. A darabszám már meg is van, több hadihajóval rendelkezik Kína, mint a nagy rivális, de tűzerő és technológia szintjén ezzel még mindig el vannak maradva Washington képességeitől. Hszi Csin-ping azt is szeretné elérni, hogy a tengeralattjárók tekintetében képesek lennének felülmúlni az amerikai járműveket, de a jelenlegi dízelmotoros technológia hátrányai miatt erre nincs esély.

Az oroszok viszont éppen ott tudnak segíteni Pekingnek, ahol némileg elakadtak a fejlesztésben: a nukleáris meghajtású tengeralattjárók fejlesztésében.

A fejlemény azt jelentheti, hogy a saját ismereteit vegyítve az oroszok tudásával a kínaiak minden eddiginél fejlettebb képességekkel fognak rendelkezni.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Láthatatlan háború folyik Európa ellen? – Egyre nagyobb a feszültség egy sor rejtélyes incidens miatt

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
ukrajnai háború zaporizzsja kurahove vörös vonal orosz ukrán kedd frissül