Forradalmi felfedezés: egy új elmélet szerint hatalmas óceánok rejtőzhetnek a Naprendszer két bolygóján is
Globál

Forradalmi felfedezés: egy új elmélet szerint hatalmas óceánok rejtőzhetnek a Naprendszer két bolygóján is

Portfolio
A Naprendszer két külső óriásbolygójáról, az Uránuszról és a Neptunuszról napjainkig keveset tudunk más, közelebbi égitestekhez képest. A NASA közel 50 éve útnak indított Voyager 2-es űrszondájának megfigyelései óta rejtély övezi például a két óriás belső szerkezetét és mágneses mezejét. Egy frissen megjelent kutatás elméletei szerint a két, Naptól távoli óriásbolygó belsejében hatalmas óceánok rejtőzhetnek, amely magyarázatot adhat a különleges mágneses mezőjükre. A tudósok szerint ez a hipotézis új megvilágításba helyezi a Naprendszer külső bolygóinak kialakulásáról és fejlődéséről alkotott tudásunkat - számolt be a New York Times.

A Burkhard Militzer, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem bolygókutatója által írt tanulmány új hipotézist állít fel a két bolygó belső szerkezetéről. A kutató 500 atom mozgásának szimulációjára alapozva arra a következtetésre jutott, hogy az égitestek magja körüli szénben gazdag rétegtől elválva,

mindkét bolygó belsejében egy körülbelül 8000 kilométer mély vízréteg található.

Ez az óceán azonban rendkívül magas, a földön uralkodó nyomás 60 ezerszerese alatt áll, ami miatt inkább szuperkritikus folyadékként viselkedik, mintsem a földi vízhez hasonlóan. A szuperkritikusnak azt az extrém hőmérséklet és nyomás alatt létrejövő állapotot szokták nevezni, amelynek fennállása mellett egy anyag természete nem sorolható be a három hagyományos halmazállapotba, tehát nem nevezhető szilárdnak, folyékonyak és gázneműnek sem.

A kutatás egyik kulcsfontosságú megállapítása, hogy ez a vízréteg elkülönül az alatta lévő, szénben gazdag rétegtől. Ez a szerkezet magyarázatot adhat a Uránusz és a Neptunusz rendezetlen mágneses mezejére, jelentősen eltér a Naprendszer többi bolygójáétól. A mágneses térbeli eltéréseket az égitestek mellett az 1980-as évek végén elrepülő Voyager-2-es űrszonda figyelte meg.

Adam Masters, az Imperial College London bolygókutatója szerint ez az új tanulmány hipotézise "nagyon meggyőző", tekintettel arra, hogy eddig lényegében semmit nem tudtunk a két bolygó mágneses mezejének eltérését okozó tényezőkről.

A felfedezés jelentős hatással lehet a Naprendszer kialakulásáról és fejlődéséről alkotott elképzeléseinkre. Fran Bagenal, a Colorado Egyetem asztrofizika és bolygótudomány professzora szerint ez segíthet megérteni a gázóriások és a földi típusú bolygók, valamint a hidrogénbolygók és a jégóriások közötti különbségeket.

Az új elmélet további kutatásokra ösztönözheti a tudósokat, és befolyásolhatja a NASA jövőbeli küldetéseinek fókuszát is. A tervek szerint a következő évtizedben egy űrszonda indulhat az Uránuszhoz, amely pályára állva az óriásbolygó körül, képes lehet majd bebizonyítani a feltételezett vízréteg a jelenlétét.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Közelegnek a hatalmas kamatfizetések az állampapíroknál – Mihez kezd a lakosság a pénzzel?

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
ukrajnai háború zaporizzsja kurahove vörös vonal orosz ukrán kedd frissül