A JAXA közleménye szerint a Délnyugat-Japánban található Tanegashima Űrközpontban végzett égésteszt során
a rakéta második fokozatának motorja 49 másodperccel a gyújtás után felrobbant, ami tüzet okozott a létesítményben.
Bár személyi sérülés nem történt, és a tüzet egy órán belül sikerült eloltani, a robbanás kárt okozott a szigetország legnagyobb űrközpontjának infrastruktúrájában.
Japan halted an engine test for one of its flagship rockets after a fire broke out at the launch site on Tuesday, the latest setback in the countrys efforts to establish a foothold in the market for vehicles capable of launching satellites into orbit. https://t.co/pWu0AOKuDu
— The (New) November 26, 2024
Takayuki Imoto, a JAXA Epsilon rakétaprojektjének vezetője egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy a robbanás oka egyelőre ismeretlen.
Sajnáljuk, hogy nem tudtunk megfelelni mindenki elvárásainak. A jó hír, hogy egy földi teszt során jelentkezett a probléma, mielőtt még [a rakétát] repülésre bocsátottuk volna
- nyilatkozta Imoto. Hozzátette, hogy az okok kivizsgálása és a szükséges intézkedések megtétele valószínűleg több hónapot vesz majd igénybe.
Az Epsilon S rakétát a JAXA a japán nehézgépgyártó vállalattal, az IHI-vel közösen fejlesztette ki, amely az Epsilon rakétasoroz kisebb méretű, szilárd hajtóanyagú változatának következő generációját képviseli. A hír hatására az IHI részvényei 7%-kal estek a tokiói tőzsdén.
A keddi incidens csak egy a Japán űrprogram sorozatos kudarcai közül.
Tavaly júliusban az Epsilon S hajtómű tesztje a gyújtórendszerek hőkárosodása miatt végződött robbanással, ezt megelőzően pedig 2022-ben egy korábbi generációs Epsilon rakéta indítása vallott kudarcot.
A JAXA nagyobb, H3-as rakétája is felemás eredményeket hozott az eddigi tesztjein. Első indítása tavaly sikertelen volt, idén azonban már három sikeres repülést is végrehajtott, japán műholdakat állítva pályára és nemzetközi megrendeléseket is szerezve.
A japán kormány továbbra is elkötelezett az űrkutatás területén egyre inkább feltörekvő ország űrprogramja mellett. Yoshimasa Hayashi, a kabinet főtitkára egy sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a rakétafejlesztés "rendkívül fontos" Japán űrprogramjának önállósága szempontjából.
Ahogy arra a New York Times cikkében rávilágít, a globális űriparra jelenleg hatalmas befolyással rendelkező vállalatok és űrügynökségek, többek között például a SpaceX, a Boeing, a Lockheed Martin és az orosz Roszkozmosz dominálják a műholdak hordozására alkalmas rakéták fejlesztését.
Japán folyamatos kudarcai visszavethetik az ázsiai ország megbízható, saját hordozórakéta kifejlesztésére irányuló törekvéseit.
A JAXA fejlesztései mellett a magánszektorban is folynak a rakétatesztek Japánban. Az IHI által támogatott Space One december 14-én tervezi Kairos kisrakétájának második indítását, miután az első repülés márciusban kudarcot vallott. A cég célja, hogy az első japán magánvállalkozásként állítson műholdat Föld körüli pályára.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images