A 1438-tól 1532-ig fennálló Inka Birodalomban, a kipu a betűírás helyett használt csomóírás volt. A kipuk különböző színű zsinórokból és az azokra kötött csomókból álltak. Mindegyik színnek megvolt a maga jelentése, míg a csomók sorrendje és mérete a nagyságrendet (tízes, százas, ezres) jelölte. A társadalmukon belül az adminisztratív munkát végző kipukamajokok
ezzel a technikával vezettek nyilvántartást életük minden részéről.
The Inca Quipu, sometimes spelled khipu, was a unique and sophisticated system of record-keeping and communication used by the Inca civilization in pre-Columbian South America. It consisted of intricately knotted cords made from llama or alpaca wool, with various colors and pic.twitter.com/2IimmIhxfY
— Archaeo (-) January 20, 2024
Karen Thompson, a Melbourne-i Egyetem kutatója egy új tanulmányban két korábban felfedezett kipu között talált összefüggést. Az egyik a vizsgált tárgy a valaha talált legnagyobb kipu volt, amely öt méter hosszú és több mint 1800 zsinórból áll, míg a másik az eddig felfedezett legbonyolultabb elrendezésű.
A kutató arra a következtetésre jutott, hogy a kisebb méretű, összetettebb csomóírás valójában a nagyobb méretű kipu információt foglalja össze.
Ez az eddigi legbonyolultabb numerikus kapcsolat, amit a kutatók az inkák csomóirással készült feljegyzései között felfedeztek.
Bár a kipuk pontos tartalma még mindig rejtély, Thompson szerint elképzelhető, hogy az egyik az élelmiszer-begyűjtést, míg a másik annak elosztását rögzítette. A kutatás jelentősége abban rejlik, hogy új perspektívát nyújt az ősi andoki népek információkezelési módszereinek megértéséhez.
Az egykor virágzó birodalom idejéről körülbelül 1600 csomóírást használó kipu maradt máig fenn, amelyek főként amerikai és európai gyűjteményekben találhatók. A folyamatos digitalizálási erőfeszítések révén a kutatók remélik, hogy még több összefüggést fedezhetnek fel, ami hozzájárulhat az ősi andoki civilizációk jobb megismeréséhez.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images