Áttörés: megfejtették, mi okozza az univerzum rejtélyes fényjelenségeit
Globál

Áttörés: megfejtették, mi okozza az univerzum rejtélyes fényjelenségeit

Portfolio
Csillagászok magyarázatot találtak egy ritka kozmikus jelenségre: a 2MASX nevű, tőlünk egymilliárd fényévre eső galaxisban két fekete lyuk kering egy hatalmas gázfelhőben, amivel rendszeres, különösen erős fényvillanásokat bocsátanak ki. A kutatókat évek óta foglalkoztatja a 2021-ben megfigyelt intenzív fényjelenség, amelyet kezdetben szupernóva robbanásnak nyilvánítottak. A szakemberek szerint ez az első ilyen jellegű megfigyelés, ami új betekintést nyújthat a fekete lyukak viselkedésébe és a galaxisok fejlődésébe - számolt be az Interesting Engineering.

A távoli galaxisból érkező fényjelenséget az északi égbolton 2021 márciusában fedezték fel a kaliforniai Palomar Obszervatóriumban. A kutatók eleinte úgy gondolták, hogy a jelenséget egy szupernóva robbanás, vagy egy szupermasszív fekete lyuk által generált aktív galaxismag okozza. A fények rendszeres ismétlődése és egyedi spektrális mintázata miatt azonban ezeket a magyarázatokat kizárták.

Lorena Hernández-García, a chilei Millennium Asztrofizikai Intézet (MAS) tudósa és a kutatás vezetője a Space.com-nak nyilatkozva kiemelte, mennyire egyedülálló felfedezésről van szó:

Ez teljesen más, mint bármi, amit eddig láttam.

A szakember azt is hozzátette, hogy korábban nem volt lehetőség ehhez hasonló jelenségek megfigyelésére.

Az Astronomy & Astrophysics csillagászati szaklapban publikált tanulmányból kiderül kiderült, hogy a fénykitörések forrása a 2MASX J21240027+3409114 kódnevű galaxis középpontjában található, amely mintegy egymilliárd fényévnyire van a Földtől. A galaxisban két fekete lyuk kering egymás körül, nagyjából 16 milliárd kilométeres távolságban, az általuk generált fénykitöréseket pedig 2-3 havonta rögzítik a csillagászok.

A fény speciális spektrumából fakadóan a csillagászok arra következtetnek, hogy a két objektum egy hatalmas gázfelhőben helyezkedhet el, azonban a felhő természetét a nagy távolság miatt nem lehet pontosan megállapítani.

Ez összhangban van azzal a megfigyeléssel, hogy a galaxis valószínűleg egy másik, szomszédos galaxissal olvad össze.

Hernández-García és csapata most további megfigyeléseket tervez, hogy megerősíthessék elméletüket, ugyanis a jelenlegi technológia korlátai miatt ilyen távoli gázfelhők megfigyelése rendkívül nehéz feladat.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kiszámoló

Próbálj meg lazítani

A legtöbb ember fiatalkorában elkezdi a nagybetűs életet, tele mindenféle kívánsággal és vággyal, hogy minél több mindent megvehessen. Gyorsan rájön, hogy ha hitelből vásárol, nem kell vá

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
ukrán tankok