A Meta közleménye szerint ezek a bűnözői hálózatok gyakran gyanútlan álláskeresőket csábítanak el túl jónak tűnő álláshirdetésekkel, majd arra kényszerítik őket, hogy online csalóként dolgozzanak, sokszor fizikai bántalmazással fenyegetve őket. A fent említett országokban kifejezetten gyakoriak az ilyen, rabszolgatartáshoz hasonló eszközökkel dolgozó csalók.
Az eltávolított fiókok által végrehajtott átverések egyik fő típusa a hosszú távú manipulációra és kifinomult megtévesztésre épülő pénzügyi befektetési csalás volt. A Meta már több mint két éve aktívan küzd ez ellen a probléma ellen platformjain.
A kiberbűnözők gyakran vonzó, egyedülálló embereknek vagy kormányzati szervek és nagyvállalatok tagjainak adják ki magukat.
Általános üzeneteket küldenek nagy számú felhasználónak, remélve, hogy néhányan válaszolnak. Akik kapcsolatba lépnek a csalókkal, egy megtévesztési spirálba kerülnek és egy hamis befektetésekkel foglalkozó platformra irányítják őket.
Az FBI 2023-as internetes bűnözési jelentése szerint a befektetési csalásokkal kapcsolatos esetek 38%-os növekedést mutattak,
az ilyen módszerekkel kicsalt összegek pedig a 2022-es 3,31 milliárd dollárról 4,57 milliárd dollárra emelkedtek 2023-ban.
A vállalat azt tanácsolja felhasználóinak, hogy kapcsolják be a kétfaktoros hitelesítést fiókjaikon, fontolják meg a szelfi alapú verifikáció használatát az ellopott fiókok visszaszerzéséhez, és mindig legyenek óvatosak a kéretlen üzenetekkel. Különösen fontos, hogy utasítsák el azokat a helyzeteket, amikor pénzt kérnek tőlük a közösségi médiában, és legyenek résen, minden esetben, amikor egyes felhasználók olyan befektetést kínálnak, amely "túl szépek, hogy igazak legyenek".
Címlapkép forrása: Shutterstock