FONTOS Donald Trump nagy győzelme - "A gazdaság, te hülye!"
Érdekes adatok jöttek a magyar népességről: ezt nem is gondoltad volna Budapestről
Globál

Érdekes adatok jöttek a magyar népességről: ezt nem is gondoltad volna Budapestről

Friss adatokat tett közzé az Eurostat az urbanizációról és annak népességre gyakorolt hatásairól. A tanulmányból kiderül, hogy Európa nem minden területe küzd az öregedő népességgel, a nagyobb városok és vonzáskörzetükben sok a fiatal – nem véletlenül. Budapesten például a 20 évnél fiatalabb aránya 20% körül mozog. Az is kiderül, hogy a lakosság koncentrációját tekintve Budapest a 7. legnagyobb koncentrációval bíró főváros, a természetes népességfogyás viszont eléggé sújtja a magyar városokat, ezen még a migráció sem segít sokat.

Tarol az urbanizáció, sok a fiatal Budapesten

Az urbanizáció (városiasodás) globális jelenség, a folyamat azonban különösen a feltörekvő gazdaságokban és a fejlődő világban figyelhető meg. Az ENSZ Népesedési Osztálya szerint 2020-ban a japán Tokió volt a világ legnagyobb városi agglomerációja, 37,4 millió lakossal. A következő legnagyobb agglomerációk az indiai Delhi és a kínai Sanghaj voltak. Az EU-ra összpontosítva a legnagyobb agglomeráció - a világranglista 28. helyén - a francia főváros, Párizs volt.

urbani 1
Az EU legnagyobb nagyvárosi régiói 2023. január 1-jén, millió lakos; Forrás: Eurostat

A városfejlődés mintái változatos formákat öltöttek: annak ellenére, hogy a városi és vidéki régiók közötti határvonal fokozatosan elmosódik - a növekvő számú külvárosi és városkörnyéki fejlesztések miatt -, a városok az EU teljes területének 3,6%-át tették ki 2018-ban, míg a lakosságon belüli arányuk jóval magasabb volt (38,9%).

Európa elöregedő népessége kapcsán a jelentés megjegyzi, hogy míg ez a minta az EU nagy részén megfigyelhető, néhány városi területen (ahol a népességnövekedés továbbra is viszonylag gyors, és ahol a fiatalok viszonylag magas arányt képviselnek az összes lakoson belül) ellentétes folyamatok figyelhetők meg. Ez összefügghet azzal, hogy a fiatalok oktatás és/vagy munka céljából a városi területekre költöznek, míg ezzel szemben az idősebbek inkább elhagyják a nagyvárosokat, és vidékre vagy kisebb városokba és községekbe vonulnak vissza. Az alábbi ábrán Magyarország területére bontva lehet látni, hogyan oszlik meg korcsoport szerint a lakosság.

Látható, hogy Budapesten és vonzáskörzetében dominálnak a fiatalabb lakosok:

urbani 2
A lakosság kor szerinti megoszlása ​​a GEOSTAT népességrács alapján, 2021; Forrás: Eurostat

Megugrott Budapest lakossága

A 2023 eleji adatok szerint a balti országok - Lettország és Észtország - lakosságának közel fele Rīga (53,1%) és Tallinn (46,7%) vonzáskörzetében él, az ír lakosság több mint kétötöde (43,2%) pedig Dublin metropoliszrégiójában. Dániát, Görögországot, Ausztriát, Magyarországot, Finnországot és Horvátországot szintén viszonylag magas arányok jellemezték, mivel népességük több mint 30%-a a fővárosuk metropoliszrégiójában élt; e viszonylag kis uniós országok többsége a monocentrikus demográfia példája, amely egy fő városi pólus körül alakult ki.

Ezzel szemben az EU legnépesebb országának fővárosi metropoliszrégiójában, azaz Berlinben a népesség jóval kisebb hányada él (6,5%). Az EU két további legnagyobb országa - Olaszország és Lengyelország - volt az egyetlen olyan uniós ország, ahol a lakosság kevesebb mint 10%-a élt a fővárosban és annak régiójában. Németország, Olaszország és Lengyelország a policentrikus gazdaságok példái, amelyek több városi pólus köré fejlődtek (vagyis nem a főváros dominál). Az alábbi ábrán az is látszik, hogy 2015 óta majdnem mindegyik európai főváros lakosságszáma nőtt.

A lakosság koncentrációját tekintve Budapest a 7. legnagyobb koncentrációval bír a fővárosok között.

urbani 3
Európai fővárosok és vonzáskörzetének lakosságszáma 2015-ben és 2023-ban (a teljes lakosság százalékában); Forrás: Eurostat

Az is érdekes, hogy bár az EU-t a demográfiai elöregedés jellemzi, néhány nagyváros népességszerkezete viszonylag fiatal. Ez azzal magyarázható, hogy a fiatalokat az oktatás, a munkahelyek, a társadalmi élmények, a kultúra, a sport és a szabadidő terén kínált lehetőségek vonzzák a városi területek felé. Az alábbi ábra a fővárosi metropoliszok korszerkezetét mutatja 2023. január 1-jén:

Dublin (Írország) és Párizs (Franciaország) az egyetlen olyan főváros, ahol a lakosság legalább egynegyede 20 évnél fiatalabb.

Ezzel szemben az EU-ban 10 olyan fővárosi régió volt, ahol a 20 év alattiak az összlakosság kevesebb mint egyötödét tették ki; a legalacsonyabb arányt Athénban (17,8%), Romában (17,6%) és Valettában (16,9%) figyelték meg.

Budapesten a 20 évnél fiatalabb aránya 20% körül mozog.

urbani 4
Európai fővárosok és vonzáskörzetének lakossága életkor szerinti bontásban 2023-ban; Forrás: Eurostat

Időskorúak eltartása: több munkaképes korú kellene

Az időskori függőségi rátát úgy számítják ki, mint az általában gazdaságilag nem aktív korú idősek (itt a 65 éves vagy annál idősebbek) és a munkaképes korúak (itt a 20-64 évesek) számának hányadosa.

2023 elején az EU-ban ez a ráta 36,4% volt, vagyis az EU népességén belül minden egyes idős emberre 2,7 aktív korú jutott.

Az alábbi térkép a nagyvárosi régiók időskori függőségi rátáját mutatja. A legmagasabb arányt Kelet-Németországban regisztrálták, a csúcsot Görlitzben (59,4%). Németországban még 2 olyan nagyvárosi régió volt, ahol a függőségi ráta meghaladta az 50%-ot (más szóval, ahol minden egyes idős emberre kevesebb mint 2 aktív korú ember jutott): Zwickau és Neubrandenburg.

Emellett 2 olyan nagyvárosi régió volt Dél-Franciaország és Észak-Olaszország partjainál, ahol az időskori függőségi ráta szintén meghaladta az 50%-ot: Perpignan és Genova. Portugáliában Coimbra régióban mértek hasonlóan magas arányt.

Az EU nagyvárosi régiói közül Dublinban (22,1%) és Luxemburgban (23,2%) volt a legalacsonyabb az időskori függőségi ráta, míg a többi nagyvárosi régió közül Ciprus, Franciaország és Svédország fővárosi régióiban is viszonylag alacsony volt a mutató.

Budapesten 32,3%-ot mértek, vagyis mintegy 3 aktív korú jut egy idősre a fővárosi régióban.

urbani 5
Időskori függőségi ráta a nagyvárosi régiókban 2023-ban; forrás: Eurostat

Ha nem lenne migráció, bajban lenne Európa

A népesség dinamikáját két paraméter befolyásolja:

  • egyrészt a természetes népességváltozás (a születések és a halálozások számának különbsége),
  • másrészt a nettó migráció (a területre beköltöző és onnan kiköltöző emberek számának különbsége).

Mivel az EU-n belül a természetes népességnövekedés általában stagnált, és egyes esetekben csökkenésbe fordult, a nettó migráció relatív hatása a teljes népességváltozásra egyre nagyobb lett. A regionális statisztikákon belül természetesen a migrációs áramlások vonatkozhatnak az ugyanazon uniós országokon belüli (gyakran a vidéki területekről a városokba irányuló) belső mozgásokra, valamint a más uniós országokból és nem uniós országokból érkező vagy oda irányuló migrációs áramlásokra.

A nyers népességváltozási ráta a népesség változását méri az átlagos népességhez viszonyítva; ezt 1 000 lakosra (százalékpont) vetített arányszámként fejezik ki. A nagyvárosi régiók közül relatíve a leggyorsabb népességnövekedési ütemet 2015 és 2022 között Írországban és Észtországban regisztrálták, mivel a lakosságszámuk átlagosan 16,3, illetve 14,7 százalékponttal nőtt. Viszonylag nagymértékű növekedés volt Svédországban, Csehországban, Dániában, Ausztriában és Hollandiában is. Ezt a 7 országot általában pozitív növekedési ráták jellemezték mind a nettó migráció, mind a természetes változás tekintetében, bár Csehországban és Ausztriában a természetes népességváltozási ráta enyhén negatív volt.

urbani 6
A nyers népességváltozási ráta a nagyvárosi régiókban 2015-2022 között; forrás: Eurostat

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

New Yorkban nyafogunk

Óceánon innen és túl, podcastünk így is dúl. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD...

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
Trump létrehozta az Egyesült Államok űrparancsnokságát