Johnson hangsúlyozta, hogy bár a nukleáris elrettentés továbbra is létfontosságú, a 2022-es nukleáris helyzetértékelés kiigazítására lehet szükség a fokozódó fenyegetések kezelése érdekében.
Az elrettentés megerősítésének legfontosabb lépései között szerepel a B61-13 gravitációs bomba modernizálása és az Ohio-osztályú atom-tengeralattjárók készenlétének fokozása.
November 15-én a Pentagon bemutatta a Kongresszusnak a nukleáris fegyverek stratégiájáról szóló frissített jelentését, amely a növekvő nukleáris arzenálok elleni küzdelemre és a potenciális fenyegetések diverzifikálására összpontosít. Az új stratégia legfontosabb elemei között szerepel az elrettentés több atomhatalommal szemben, a nem nukleáris képességek integrálása az elrettentés támogatására, valamint az eszkalációkezelés korlátozott nukleáris vagy nagy következményekkel járó nem nukleáris támadások esetén.
A jelentés hangsúlyozza a fegyverzetellenőrzés, a kockázatcsökkentés és a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozására irányuló erőfeszítések fontosságát. Johnson megjegyezte, hogy bár a folyamatban lévő nukleáris modernizációs program jelentős, nem biztos, hogy teljes mértékben megfelel a jövőbeli kihívásoknak.
Érdemes megemlíteni, hogy november 19-én Vlagyimir Putyin orosz államfő rendeletet írt alá, amelyben jóváhagyta az ország aktualizált nukleáris doktrínáját. A dokumentumot Oroszország hivatalos jogi információs portálján tették közzé, és jelentős változásokat vázolt fel az ország nukleáris stratégiájában.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images