Az RSz-26 Rubezs közepes hatótávolságú interkontinentális ballisztikus rakéta tűzkészenlétbe helyezése jelentős aggodalmat keltett Ukrajnában. A fegyver állítólagos hatótávolsága meghaladja a 6000 kilométert, 1,2 tonnás robbanófejjel van felszerelve, és MIRV konfigurációban működik, vagyis egy rakéta akár négy robbanófejet is képes célba juttatni.
Ukrajna jelenlegi légvédelmi rendszerei, köztük a Patriot PAC-3, elsősorban rövidebb hatótávolságú fenyegetések, például az Iszkander rakéták ellen nyújtanak kielégítő védelmet.
A Rubezs azonban messze meghaladja ezek védelmi képességeit, így fejlettebb rakétavédelmi megoldásokra lenne szükség.
A szakértők szerint az ideális megoldás a THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) rendszer lenne, amelyet kifejezetten közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták elfogására terveztek. Az Egyesült Államok azonban csak korlátozott számú THAAD-rendszerrel rendelkezik, és ezek közül egyet már Izrael védelmére telepítettek.
Ráadásul az izraeli szállítással egy időben megtagadta Ukrajna ilyen jellegű kéréseit is.
Egy másik lehetséges alternatíva az SM-6 (Standard Missile 6) föld-levegő rakétarendszer beszerzése lehet, amely - hivatalos specifikációk szerint - 240 kilométeres hatótávolsággal rendelkezik.
A beszerzés azonban jelentős logisztikai és pénzügyi kihívásokkal járna. Az amerikai hadsereg és tengerészgyalogság csak korlátozott számú SM-6-ossal rendelkezik (kb. 500 darab), ráadásul az amerikai rendszer egységára akár a 40 millió dollárt is elérheti, ami megnehezíti Ukrajna számára a nagyobb mennyiségű beszerzést.
A címlapképen egy SM-6-os tesztindítása látható. Címlapkép forrása: Wikimedia Commons