Az ICC előzetes tárgyaló kamarája egyhangúlag elutasította Izrael kifogásait a bíróság joghatóságával kapcsolatban. A kifogások a palesztinai helyzetre és az izraeli állampolgárok vonatkozó joghatóságra, valamint az államok azon jogára vonatkoztak, hogy saját vizsgálatokat folytassanak le, mielőtt az ügyeket az ICC elé utalnák.
A bíróság sajtóközleménye szerint az elfogatóparancsok olyan bűncselekményekre vonatkoznak, amelyeket 2023. október 8. és 2024. május 20. között követtek el palesztin területeken, különös tekintettel a Gázai övezetre. Az ICC megállapítása szerint Netanjahu és Galant felelősek
gyilkosság, üldözés és más embertelen cselekmények elkövetéséért, valamint az éhínség fegyverként való használatáért.
Az ICC szokatlan módon nyilvánosságra hozta az elfogatóparancsok létezését, amit általában titkosan kezelnek. A bíróság indoklása szerint:
"A kamara úgy döntött, hogy nyilvánosságra hozza ezt az információt, mert úgy tűnik, hogy a letartóztatási parancsokban állítottakhoz hasonló magatartás továbbra is folytatódik. A Kamara továbbá úgy véli, hogy az áldozatok és családtagjaik érdekében áll, hogy tudomást szerezzenek az elfogatóparancsok létezéséről."
Az ügy előzménye, hogy az ICC ügyészi hivatala 2021-ben indított vizsgálatot a palesztin területeken elkövetett lehetséges háborús és emberiesség elleni bűncselekmények ügyében. A vizsgálat kiterjedt mind az izraeli erőkre, mind a Hamász és más fegyveres palesztin csoportok tevékenységére a Gázai övezetben.
Karim Hán ICC-ügyész 2024. május 20-án nyújtott be indítványt az előzetes tárgyaló kamarához, amelyben elfogatóparancsot kért Netanjahu és Galant, valamint Jahija Szinvár, Iszmail Hanijeh és Mohammed al-Maszri Hamász-vezérek ellen. A három palesztin szélsőségessel azóta már végzett Izrael.
Címlapkép forrása: Portfolio