Különösen arra fogunk összpontosítani, hogy új törvények elfogadása helyett a meglévő jogszabályokon alapuló végrehajtói intézkedésekkel segítsük elő a változásokat
- fogalmaz a két üzletember, kiemelve két legfelsőbb bírósági precedenst. A West Virginia v. Környezetvédelmi Ügynökség (2022) nyomán a taláros testület kimondta, az ügynökségek nem dönthetnek jelentős politikai vagy gazdasági kérdésekben a Kongresszus felhatalmazása nélkül. A Loper Bright v. Raimondo (2024) továbbá megdöntötte a Chevron-doktrínát, leszögezve, hogy a szövetségi bíróságok többé nem hagyatkozhatnak az ügynökségek törvényértelmezésére vagy szabályalkotási hatáskörére.
Szerintük mindez arra enged következtetni, hogy a szövetségi szabályozások túllépik az alkotmányban rögzített hatáskörüket.
A páros szerint nem igaz, hogy a regulációk elnöki rendelettel történő visszavonása ugyancsak végrehajtói túlkapásnak minősülne, épp ellenkezőleg, a túlterjeszkedést számolná fel.
Ami a tömeges elbocsátásokat illeti, Musk és Ramaswamy úgy véli, az elnök hatáskörébe belefér, hogy elrendelje a szövetségi munkavállalók leépítését vagy áthelyezze Washington D.C-n kívülre az ügynökségeket, ami önkéntes távozásra bízhatja őket. Mint hozzáteszik, "ha a szövetségi alkalmazottaknak heti öt napot kellene az irodában tölteniük, az önkéntes felmondások tömegét eredményezné, amit üdvözlünk."
Ha a szövetségi alkalmazottak nem akarnak bemenni dolgozni, az amerikai adófizetők ne fizessenek nekik az otthonmaradás Covid-korabeli kiváltságáért.
A DOGE vezetői nagy esélyt látnak arra, hogy a Legfelsőbb Bíróság megsemmisíti majd az 1974-es zár alá vételi törvényt, ami korlátozza az elnök mozgásterét abban, hogy megtagadja a Kongresszus által előírt kiadások végrehajtását.
Trump erre hivatkozva visszautasíthatna bizonyos kiadásokat, de enélkül is látnak lehetőséget a spórolásra:
említik a kvázi közszolgálati média évi 535 millió dolláros büdzséjét, a nemzetközi szervezeteknek nyújtott évi 1,5 milliárd dollárt, valamint a családtervezést népszerűsítő Planned Parenthoodnak juttatott közel 300 millió dollárt.
A döntő választási felhatalmazással és a Legfelsőbb Bíróság 6-3-as konzervatív többségével a DOGE-nak történelmi lehetősége nyílik a szövetségi kormányzat strukturális leépítésére
- zárja gondolatait Ramaswamy és az X-et, SpaceX-et és Teslát tulajdonló Musk, aki a világ leggazdagabb embere. Hozzáteszik, felkészültek a washingtoni érdekcsoportok ellentámadására, de győzelemre számítanak. Munkájuk, amit a lehető legjobb születésnapi ajándéknak neveztek, feltehetőleg 2026. július 4-én zárul, az Egyesült Államok alapításának 250. évfordulóján.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images