Az ENSZ Biztonsági Tanácsának nem állandó tagjai által előterjesztett határozattervezet "azonnali, feltétel nélküli és tartós tűzszünetre" szólított fel a Gázai övezetben, valamint követelte "az összes túsz azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátását". Az Egyesült Államok azonban úgy ítélte meg, hogy a javaslat nem felel meg az elvárásainak.
Egy névtelenséget kérő magas rangú amerikai tisztviselő a szavazás előtt kijelentette: "Mint azt már sokszor kijelentettük, egyszerűen nem tudunk támogatni egy olyan feltétel nélküli tűzszünetet, amelynek nem előfeltétele a túszok szabadon bocsáltása."
A jelek szerint Washingtonnak azzal volt problémája, hogy a határozat "tűzszünetet és túszcserét" követelt, nem pedig "túszcserét majd tűzszünetet".
Az amerikai álláspont változást jelent a korábbi hasonló szavazásokhoz képest. Márciusban Washington még tartózkodott egy olyan határozatnál, amely szintén azonnali tűzszünetre és a túszok szabadon bocsátására szólított fel. Akkor az USA úgy vélte, hogy a szövegezés elegendő ahhoz, hogy ne emeljen vétót.
A mostani határozattervezet hasonló szerkezetű volt, mint a márciusi, egy mondatban szerepeltette a tűzszünetre és a túszok szabadon bocsátására vonatkozó követeléseket. Az amerikai ENSZ-képviselet nem reagált arra a kérdésre, hogy mi vezetett az álláspontjuk megváltozásához.
Ez már a negyedik olyan biztonsági tanácsi határozat az izraeli-hamászi háború kezdete óta, amelyet az Egyesült Államok megvétózott. Júniusban ugyan elfogadtak egy Washington által is támogatott határozatot, amely egy amerikai, egyiptomi és katari közvetítéssel kidolgozott tűzszüneti javaslatot támogatott, de ez sem vezetett megállapodáshoz a felek között.
Címlapkép forrása: Reuters