Orbán Viktor miniszterelnök szerda reggel összehívta a Védelmi Tanács ülését, miután szerinte „a háború a legveszélyesebb szakaszába lépett”.
A védelmi tanács jelentésének tartalmáról egyelőre nem közöltek információkat, a miniszterelnök azonban elmondta, hogy
a háború elkövetkező két hónapja különösen veszélyes időszak lesz Európa számára.
A Védelmi Tanács a kormányzati döntéshozatal különös hatáskörű politikai döntéshozó fóruma, elnöke a miniszterelnök, titkára a nemzetbiztonsági főtanácsadó. A Védelmi Tanács tagja a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter, a belügyminiszter, a honvédelmi miniszter, a külgazdasági és külügyminiszter, valamint a miniszterelnök által kijelölt tagként a nemzetbiztonsági főtanácsadó. A Védelmi Tanács ülésén állandó meghívottként részt vesz a Miniszterelnöki Kormányiroda közigazgatási államtitkára.
Az előzmény, hogy az Egyesült Államok jóváhagyta nagy hatótávolságú fegyverek orosz területek elleni bevetését.
Az ukrán fegyveres erők Washington döntésére válaszul már be is vetettek közepes hatótávolságú ATACMS ballisztikus rakétákat orosz területek ellen.
Az oroszok válaszképpen módosították azoknak a fenyegetéseknek a listáját, amelyekre Moszkva akár nukleáris csapással is válaszolhat. Kiemelt például, hogy az ilyen típusú elrettentést akkor is használhatja az orosz vezetés, ha egy nukleáris hatalom által támogatott, nem nukleáris állam által elkövetett támadást követ el, ez közös agressziónak minősül. A szuverenitás megsértésére vonatkozó súlyosbítás akkor is érvényes, ha hagyományos fegyverrendszerről van szó. Ilyen lehet akár egy Fehéroroszország elleni támadás vagy az orosz határt átlépő, tömeges rakéta- és légicsapás, beleértve a drónokat is.
Fontos módosítás az is, hogy egy katonai koalícióhoz tartozó állam agresszióját Moszkva innentől az egész koalíció agressziójának tekinti.
Címlapkép forrása: MTI Fotó/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher